Burmistrz w obronie homoseksualistów w nowych państwach UE
Burmistrz Amsterdamu Job Cohen
wystąpił z apelem do swoich kolegów w innych
unijnych stolicach, zwłaszcza nowych państw UE, o zgodę na
małżeństwa osób tej samej płci i manifestacje homoseksualistów.
24.04.2006 17:55
Burmistrz uznał, że piąta rocznica istnienia w Holandii prawa zezwalającego na małżeństwa homoseksualistów jest "dobrą okazją", by zwrócić się do kolegów z innych państw Unii z apelem w obronie praw homoseksualistów.
"Zróbcie wszystko co w waszej politycznej mocy, by umożliwić zawieranie małżeństw osobom tej samej płci i chronić prawa do manifestowania w waszych miastach" - napisał Cohen w liście do burmistrzów Tallina, Rygi, Wilna, Warszawy, Pragi, Lizbony, Dublina oraz do komisarza ds. sprawiedliwości i swobód obywatelskich Franco Frattiniego.
"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem, że władze miejskie w niektórych państwach zakazały organizacji manifestacji homoseksualistów" - czytamy dalej w liście burmistrza konstytucyjnej stolicy Holandii.
"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni informacjami o propagowaniu postaw i zachowań homofobicznych poprzez politykę i środki podejmowane przez niektóre władze lokalne w pewnych nowych państwach członkowskich UE" - kontynuuje Cohen, prosząc o interwencję Frattiniego.
Agencja AFP przypomina, że w Portugalii dwie lesbijki nie otrzymały w lutym tego roku zgody na zawarcie małżeństwa, a w Polsce w ubiegłym roku ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński nie wydał zgody na manifestację homoseksualistów.
Według holenderskiego Instytutu Statystycznego (CBS) ponad 8 tys. małżeństw między partnerami tej samej płci zostało zawartych w Holandii od czasu wejścia w życie, tj. pięć lat temu, ustawy dopuszczającej takie związki.
Biuro prasowe Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy poinformowało, że apel burmistrza Amsterdamu dotarł do urzędu; pełniący funkcję prezydenta Warszawy Mirosław Kochalski zapoznał się z nim.