Bundestag uchwalił ustawę imigracyjną
Niemiecki Bundestag ponownie uchwalił ustawę imigracyjną ułatwiającą cudzoziemcom osiedlanie się i
podejmowanie pracy w Niemczech, a także ich integrację w
społeczeństwie.
Główny autor ustawy minister spraw wewnętrznych Otto Schily (SPD) argumentował podczas dyskusji w Bundestagu, że w epoce globalizacji Niemcom potrzebne jest prawo zgodne z "europejskim duchem", które umożliwi sterowanie procesem imigracji.
Ustawa umożliwia cudzoziemcom osiedlanie się w Niemczech i podejmowanie pracy w sytuacji, gdy brak jest pracowników niemieckich, bądź też obcokrajowców mieszkających już na terenie RFN. Fachowcy będą mogli otrzymać od razu zgodę na pobyt stały.
Absolwenci niemieckich uczelni, zobowiązani obecnie po ukończeniu studiów do szybkiego opuszczenia Niemiec, otrzymają możliwość podjęcia pracy. Uciekinierzy - ofiary wojen domowych lub prześladowań ze względu na płeć - będą chronieni przed deportacją.
Władze federalne i lokalne będą musiały zapewnić imigrantom naukę języka oraz wiedzy o Niemczech. Kraje związkowe otrzymają uprawnienia umożliwiające wydanie zgody na pobyt cudzoziemca z przyczyn humanitarnych lub osobistych.
W Niemczech mieszka obecnie 7,3 mln cudzoziemców, co stanowi 8,9% ludności Niemiec (82,5 mln). Największą grupę - ponad jedną czwartą wszystkich cudzoziemców - stanowią Turcy.
W Niemczech mieszka też 318 tys. osób z obywatelstwem polskim. Z urzędowej statystyki wynika, że w Niemczech co roku osiedla się o 270 tys. osób więcej niż z nich wyjeżdża. (mp)