Trwa ładowanie...

Bułgaria odpowiada Ukrainie ws. samolotów. "MiGi-29? Jakie MiGi?"

Według doniesień medialnych Bułgaria miała przekazać Ukrainie swoje MiG-29. Jednak Ministerstwo Obrony twierdzi, że taka decyzja nie zapadła, a wręcz nigdy nie toczyły się na ten temat żadne dyskusje.

Mig-29 Mig-29 Źródło: Getty Images, fot: Milous CHAB
d4e80l5
d4e80l5

"Yeni Safak" poinformowało o sytuacji związanej z rzekomym przekazaniem należących do Bułgarii myśliwców MiG-29 Ukrainie. Informację o takim kroku miało przekazać CNN, powołując się na dostęp do dokumentów Pentagonu, które rzekomo niedawno wyciekły. W poniedziałek jednak bułgarskie Ministerstwo Obrony wydało w tym temacie stanowcze oświadczenie.

"Ta kwestia nie była omawiana"

Ministerstwo Obrony postanowiło jednoznacznie odnieść się do informacji na temat bezpłatnego oddania swoich myśliwców. Okazuje się, że taki temat w ogóle nigdy nie pojawił się, a tym samym nie był omawiany.

"Ministerstwo Obrony nie prowadziło rozmów w sprawie nieodpłatnego wysłania bułgarskich myśliwców MiG-29 na Ukrainę. Taka decyzja doprowadziłaby do deficytu zdolności, co jest sprzeczne z Konstytucją Republiki Bułgarii" - cytuje oświadczenie Ministerstwa Obrony Bułgarii państwowa agencja informacyjna BTA.

d4e80l5

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Tajemnicze manewry Białorusi i Rosji. Poderwano myśliwce MiG-29

Możliwe "porozumienie trójstronne"

Jednocześnie jednak Ministerstwo Obrony zaznaczyło, że nie odrzuca możliwości wprowadzenia w życie tak zwanego "porozumienia trójstronnego", na mocy którego Bułgaria mogłaby oddać część użytkowanego przez siebie sprzętu wojskowego w zamian za broń kompatybilną od państw Sojuszu. Na razie jednak żadne konkretne decyzje nie zapadły w tym temacie.

Do tej pory Ukraina otrzymała radzieckie myśliwce MiG-29 od Polski i Słowacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4e80l5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4e80l5
Więcej tematów