Trwa ładowanie...

Bukiel: ten system nie ma prawa działać wydolnie

Wszystkie główne partie w Polsce uważają, że służba zdrowia ma być takim mechanizmem "na niby", a pacjenci mają się leczyć gdzieś indziej - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Rzeczą oczywistą jest, że jeśli świadczenia są darmowe, to będą wykorzystywane - mówił.

Bukiel: ten system nie ma prawa działać wydolnieŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
dj5ba5h
dj5ba5h

Bukiel pytany był w "Faktach po faktach" w TVN24 o pomysł nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Projekt przewiduje, że w publicznych szpitalach pacjenci będą mogli - oprócz świadczeń finansowanych przez NFZ - korzystać także ze świadczeń odpłatnych.

- Nie chodzi tylko o ilość pieniędzy, ale również o sposób ich wydawania - uważa. Przewodniczący lekarskiego związku mówił, "najpierw musi być decyzja", czy w Polsce system ochrony zdrowia ma być "wydolny", czy też lepiej utrzymać obecny system. - Nie chodzi tylko o ilość pieniędzy, ale również o sposób ich wydawania - argumentował Bukiel w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem. Jak dodał, "jeśli w Polsce brakuje pieniędzy na leczenie onkologiczne, a nie brakuje na badania, które ludzie sobie robią, bo mają je za darmo, to ten system nie ma prawa działać wydolnie".

Bukiel dostrzega jednak niebezpieczeństwa pomysłu, który forsuje minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Istnieje niebezpieczeństwo, że szpital będzie niejako podświadomie ograniczał liczbę świadczeń udzielanych bezpłatnie, które będą prawdopodobnie przynosić deficyt, na rzecz tych, które będzie mógł sprzedawać korzystnie - uważa przewodniczący OZZL.

Źródło: TVN24

dj5ba5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj5ba5h
Więcej tematów