Trwa ładowanie...

Budżet UE. Europoseł PiS o planach Komisji Europejskiej

Według Jacka Saryusza-Wolskiego Komisja Europejska rozpoczęła prace nad prowizorium budżetowym. To efekt spotu jaki budzi mechanizm łączący budżet UE z zasadą praworządności. Na to rozwiązanie nie zgadzają się Polska i Węgry.

Budżet UE. Europoseł PiS o planach Komisji EuropejskiejBudżet UE. Europoseł PiS o planach Komisji EuropejskiejŹródło: PAP
d2o6hkl
d2o6hkl

Jacek Saryusz-Wolski był gościem Polskiego Radia 24. Europoseł odniósł się do obaw portugalskiego rządu względem wprowadzenia mechanizmu uzależniania budżetu UE z zasadą praworządności.

Budżet UE. Portugalia boi się utraty pieniędzy

Zdaniem europosła obawy Portugalczyków względem proponowanego przez KE rozwiązania biorą ze strachu przed utratą unijnych pieniędzy. "Są dane mówiące o tym, że Portugalia nie chce tego łączenia, chce pieniędzy. Poza tym jest jeszcze druga, ukryta motywacja. Te kraje mogą mieć słuszną obawę, że takie karanie poprzez zabieranie pieniędzy może dotyczyć innych przewinień niż, jak w naszym przypadku tzw. praworządności, ale np. realnych przewinień polegających na łamaniu dyscypliny budżetowej" - mówił Saryusz-Wolski.

Warto zaznaczyć, że Portugalia wraz z końcem roku przejmie prezydencję w Unii Europejskiej od Niemiec. Jeśli Niemcom nie uda się zakończyć negocjacji budżetowych przed końcem roku, to od stycznia odpowiedzialna za nie będzie Portugalia.

Koronawirus w Polsce. Krzysztof Łanda krytycznie o działaniach rządu PiS

Budżet UE. Dyplomaci stracili nadzieję

W ocenie Saryusza-Wolskiego sytuacja wokół budżetu UE jest wywołana uporem Europejskiej Partii Ludowej, która chce przepchnąć, jego zdaniem, niezgodne z traktatami rozwiązanie budżetowe. "Dyplomaci w Brukseli stracili wszelką nadzieję na to, że będzie jakieś rozstrzygniecie, a po cichu Komisja Europejska już pracuje nad prowizorium budżetowym" - powiedział europoseł

d2o6hkl

Kraje członkowskie UE liczą, że przełom w negocjacjach dotyczących budżetu UE nastąpi 10 i 11 grudnia, podczas szczytu przywódców państw UE. Polska i Węgry wciąż jednak stoją na stanowisku, że proponowany mechanizm budżetowy jest nie do przyjęcia i zamierzają zawetować projekt długofalowego budżetu Unii na lata 2021-2027.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2o6hkl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o6hkl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj