Trwa ładowanie...

Budowa "Przylądka Nadziei" szpitala onkologicznego dla dzieci

W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej AM we Wrocławiu przeprowadza się ponad połowę operacji przeszczepów szpiku, wykonywanych w całym kraju. Tutaj też odsetek wyleczonych dzieci jest najwyższy; sięga 80% i cały czas rośnie. Szpital otacza rocznie opieką ponad dwa tysiące dzieci z całej Polski, dając im oraz ich rodzinom nadzieję na normalne życie.

Budowa "Przylądka Nadziei" szpitala onkologicznego dla dzieci
d34vb7x
d34vb7x

Trudno uwierzyć, że budynek w którym mieści się klinika onkologiczna ma ponad 100 lat i wpisana jest na listę zabytków Miasta Wrocławia. Posępne, wieloosobowe pokoje w przyziemiu tchną wilgocią. Wewnątrz - stłoczeni rodzice, trwający przy łóżkach swych pociech. Często zdarza się, że opiekunowie spędzają wiele nocy na podłodze - nie ma bowiem miejsca na dostawienie dodatkowych kozetek. Z dziećmi natomiast spać nie wolno ze względów higienicznych. Szpitalne ściany dla wielu stają się drugim domem, będąc świadkiem zarówno szczęśliwych wyleczeń, jak i nawrotów choroby.

"Wszyscy czekamy na nowy szpital" - mówi matka jednego z małych pacjentów. "Tym bardziej, że pobyty w klinice trwają od kilku tygodni do wielu miesięcy". Tymczasem obiekt prosi się o remont. Codziennością zarówno dla pacjentów, ich opiekunów, jak i personelu jest wszechobecna wilgoć, przeciekające stropy, odpadające tynki, psująca się jedna winda, przeciekające rury i stałe wizyty hydraulików, elektryków czy konserwatorów. Renowacja całej kliniki jest przedsięwzięciem nie tyle trudnym, co bezcelowym. Drobne remonty tylko na chwilę i pozornie poprawiają stan budynku. Nie jest też możliwe przeprowadzenie remontu oddział po oddziale, ponieważ chore dzieci nie miałyby miejsca, do którego mogłyby przenieść się na czas rewitalizacji, poza tym szacuje się, że wartość remontu całego budynku przewyższyłaby koszt jego budowy.

Jedynym rozwiązaniem jest wzniesienie nowej siedziby kliniki, która pozwoliłaby małym pacjentom wracać do zdrowia w godnych warunkach. Dlatego fundacja "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”, która od 20 lat dba o zaspokojenie podstawowych potrzeb małych pacjentów, wraz z Akademią Medyczną podjęła decyzję o rozpoczęciu największej w Polsce społecznej inicjatywy budowy szpitala onkologicznego dla dzieci. "Przylądek Nadziei”, bo tak miałaby nazywać się nowa klinika, ma stanąć na terenie kampusu AM we Wrocławiu i w przeciwieństwie do obecnej siedziby, dysponować najwyższej klasy sprzętem diagnostycznym oraz zapleczem medycznym i sanitarnym, zwiększającym szansę małych pacjentów na szybszy powrót do zdrowia. Nowa klinika będzie posiadała oddział poprzeszczepowy, którego brak w obecnym szpitalu, rodzice będą mieli do dyspozycji rozkładane miejsca do spania.

Budowa "Przylądka Nadziei” to inwestycja, której koszt szacuje się na 70 mln zł. Do tej pory fundacja "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” w całości sfinansowała projekt budowlany, zostało już także wydane oficjalne pozwolenie na budowę. Aby jednak móc rozpocząć prace budowlane, potrzebne sa dodatkowe środki. Najprostszym sposobem jest przekazanie 1% podatku przy rozliczeniach PIT. Wystarczy wejść na stronęwww.przyladeknadziei.pl, gdzie znajduje się bezpłatny program do rozliczania PIT-ów. KRS fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” to 86 210.

d34vb7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34vb7x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj