ŚwiatBudapeszt: Sylwester w duchu Taize

Budapeszt: Sylwester w duchu Taize

Koniec starego i początek nowego roku to czas modlitwy chrześcijan o pokój na świecie. Do modlitwy tej włączą się też uczestnicy 24. Europejskiego Spotkania Młodych w Budapeszcie. Brat Roger - wielki orędownik pokoju, podkreśla, że pokój na Ziemi zaczyna się w nas samych. Aby być zaczynem pokoju, trzeba zacząć od nawrócenia samego siebie.

31.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Sylwestrowy wieczór uczestnicy Spotkania Młodych spędzą dość nietypowo. Ostatnią godzinę starego roku młodzi poświęcą na wspólną modlitwę w intencji pokoju na świecie. O północy rozpocznie się wspólna zabawa, nazwana przez uczestników "świętem narodów". Będą śpiewy, tańce i prezentacja kultury krajów, z których przyjechali młodzi pielgrzymi.

Młodzi zaopatrzyli się w kolorowe czapki z dzoneczkami, trąbki i przeróżne świecidełka. Z pewnością będzie bardzo wesoło - stwierdził ksiądz Krzysztof Dorosz z katolicej redakcji Telewizji Polskiej, uczestnik budapesztańskiego spotkania.

Wcześniej młodzi chrześcijanie w ponad 30 grupach rozmawiali o tym, jak kontynuować pielgrzymkę zaufania we własnym kraju po powrocie z Węgier.

Polacy, których jest tu prawie 30 tysiecy, tuż przed północą wezmą udział we wspólnej Mszy Świętej, której będzie przewodniczył biskup Adam Szal z Przemyśla.

w 24. Europejskim Spotkaniu Młodych w Budapeszcie uczestniczy 70 tys. młodych ludzi z krajów Europy Wschodniej i Zachodniej, a także z innych kontynentów. Spotkanie przygotowane przez Wspólnotę z Taize rozpoczęło się 28 grudnia i potrwa do 1 stycznia.

Według organizatorów, w spotkaniu tym reprezentowane są wszystkie kraje europejskie, a najliczniejsze grupy przyjechały z Europy Środkowej i krajów bałkańskich. Uczestniczą w nim również chrześcijanie z różnych Kościołów.

Spotkanie Młodych odbywa się tym razem pod hasłem: "Kochaj i powiedz to swoim życiem". Temat ten rozwija w specjalnym liście do uczestników brat Roger, założyciel wspólnoty Taize: Dziś mocniej niż kiedykolwiek podnosi się wołanie, by torować drogi zaufania nawet przez mroczne godziny ludzkości.

Listy specjalne do uczestników spotkania w Budapeszcie nadesłali: Jan Paweł II, sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, patriarcha Moskwy Aleksiej II i arcybiskup Canterbury George Carey.(aka)

Więcej:
na stronach Wspólnoty z Taize

budapeszttaizemłodych
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)