Trwa ładowanie...
d2namlr

Budapeszt: Sylwester w duchu Taize

Koniec starego i początek nowego roku to czas modlitwy chrześcijan o pokój na świecie. Do modlitwy tej włączą się też uczestnicy 24. Europejskiego Spotkania Młodych w Budapeszcie. Brat Roger - wielki orędownik pokoju, podkreśla, że pokój na Ziemi zaczyna się w nas samych. Aby być zaczynem pokoju, trzeba zacząć od nawrócenia samego siebie.

d2namlr
d2namlr

Sylwestrowy wieczór uczestnicy Spotkania Młodych spędzą dość nietypowo. Ostatnią godzinę starego roku młodzi poświęcą na wspólną modlitwę w intencji pokoju na świecie. O północy rozpocznie się wspólna zabawa, nazwana przez uczestników "świętem narodów". Będą śpiewy, tańce i prezentacja kultury krajów, z których przyjechali młodzi pielgrzymi.

Młodzi zaopatrzyli się w kolorowe czapki z dzoneczkami, trąbki i przeróżne świecidełka. Z pewnością będzie bardzo wesoło - stwierdził ksiądz Krzysztof Dorosz z katolicej redakcji Telewizji Polskiej, uczestnik budapesztańskiego spotkania.

Wcześniej młodzi chrześcijanie w ponad 30 grupach rozmawiali o tym, jak kontynuować pielgrzymkę zaufania we własnym kraju po powrocie z Węgier.

Polacy, których jest tu prawie 30 tysiecy, tuż przed północą wezmą udział we wspólnej Mszy Świętej, której będzie przewodniczył biskup Adam Szal z Przemyśla.

d2namlr

w 24. Europejskim Spotkaniu Młodych w Budapeszcie uczestniczy 70 tys. młodych ludzi z krajów Europy Wschodniej i Zachodniej, a także z innych kontynentów. Spotkanie przygotowane przez Wspólnotę z Taize rozpoczęło się 28 grudnia i potrwa do 1 stycznia.

Według organizatorów, w spotkaniu tym reprezentowane są wszystkie kraje europejskie, a najliczniejsze grupy przyjechały z Europy Środkowej i krajów bałkańskich. Uczestniczą w nim również chrześcijanie z różnych Kościołów.

Spotkanie Młodych odbywa się tym razem pod hasłem: "Kochaj i powiedz to swoim życiem". Temat ten rozwija w specjalnym liście do uczestników brat Roger, założyciel wspólnoty Taize: Dziś mocniej niż kiedykolwiek podnosi się wołanie, by torować drogi zaufania nawet przez mroczne godziny ludzkości.

Listy specjalne do uczestników spotkania w Budapeszcie nadesłali: Jan Paweł II, sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, patriarcha Moskwy Aleksiej II i arcybiskup Canterbury George Carey.(aka)

Więcej:
na stronach Wspólnoty z Taize

d2namlr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2namlr
Więcej tematów