Brytyjsko-rosyjskie porozumienie ws. gazociągu
Porozumienie dotyczące inwestycji i rozwoju źródeł energii, w tym budowy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, zawarły podczas wizyty prezydenta Władimira Putina w Londynie Rosja i Wielka Brytania.
Ministrowie energetyki obu krajów, Igor Jusufow i Stephen Timms, podpisali memorandum o współpracy przy gazociągu północnoeuropejskim, którym rosyjski gaz ma po dnie Bałtyku, a następnie przez Niemcy i Holandię, popłynąć do Wielkiej Brytanii.
Premier Tony Blair, podczas spotkania z Putinem na marginesie konferencji energetycznej w Londynie, podkreślił, że nowe umowy koncernów BP i Royal Dutch Shell z Rosją uczynią z Wielkiej Brytanii największego inwestora w tym kraju.
Gazociąg północnoeuropejski - według dziennika "Financial Times" - był przedmiotem rozmów rosyjskiego giganta gazowego Gazpromu i brytyjsko-holenderskiego Shella w ramach projektu strategicznego sojuszu obu koncernów.
Inwestycja wymagać będzie jednak olbrzymich nakładów, ocenianych wstępnie na 5,7 mld dolarów. Jak pisze agencja ITAR-TASS, gazociąg miałby wejść do eksploatacji w 2007-2009 r.
Czwartek jest przedostatnim dniem wizyty Putina w Wielkiej Brytanii, pierwszej państwowej wizyty rosyjskiego przywódcy w Londynie od czasów cara Aleksandra II. Na popołudnie przewidziano w programie dwustronne rozmowy rosyjskiego prezydenta z brytyjskim premierem Tony Blairem oraz wspólną konferencję prasową.