Trwa ładowanie...
d2op2wx

Brytyjski wywiad odrzuca zarzuty szpiegowania Donalda Trumpa

Brytyjskie służby wywiadowcze uznały za "nonsens" zarzuty, jakoby podsłuchiwały w trakcie ubiegłorocznej kampanii wyborczej obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa, zmuszając Biały Dom do zapewnienia, że rzecznik prezydenta "nie będzie ich powtarzał".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brytyjski wywiad odrzuca zarzuty szpiegowania Donalda Trumpa
(PAP/EPA, Fot: MICHAEL REYNOLDS)
d2op2wx

"Zarzuty kuriozalne, powinny zostać zignorowane"

W trakcie czwartkowej konferencji prasowej w Białym Domu rzecznik prezydenta Donalda Trumpa Sean Spicer powołał się na informację komentatora Fox News Andrew Napolitano. Ten, w oparciu o trzy anonimowe źródła, zarzucił brytyjskiej agencji wywiadowczej GCHQ zainstalowanie na prośbę byłego prezydenta Baracka Obamy podsłuchów w Trump Tower i szpiegowanie ówczesnego kandydata Partii Republikańskiej przy wykorzystaniu amerykańskich systemów bezpieczeństwa.

Słowa Spicera wywołały reakcję unikającego zwyczajowo wystąpień publicznych GCHQ, która w oświadczeniu prasowym oceniła, że zarzuty są "absolutnie kuriozalne i powinny być zignorowane".

d2op2wx

Rzecznik premier Theresy May podkreślił z kolei, że Downing Street podjęło dyplomatyczną interwencję i - przez brytyjskiego ambasadora w Waszyngtonie - uzyskało zapewnienie ze strony amerykańskich władz, że Spicer nie powtórzy swojej wypowiedzi w przyszłości.

- Nie chcę wchodzić w szczegóły prywatnych rozmów, ale jasno powiedzieliśmy, że ta opinia jest kuriozalna - powiedział rzecznik. Jak dodał, członkowie tzw. porozumienia wywiadowczego Pięciu Oczu - w którego skład wchodzi Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia i Kanada - nie mają możliwości używania swoich wzajemnych systemów, co wyklucza nawet techniczną możliwość przeprowadzenia manewru, o który oskarżono Brytyjczyków.

To głupie i niebezpieczne

Słowa Spicera skrytykował także sir Malcolm Rifkind, były konserwatywny minister spraw zagranicznych w rządzie Margaret Thatcher i były szef komisji ds. wywiadu i bezpieczeństwa, który zażądał, aby Biały Dom nie tylko wycofał zarzuty, ale też wystosował oficjalne przeprosiny.

d2op2wx

- To głupie i niebezpieczne. Prezydent Trump powinien w większym stopniu kontrolować nie tylko swojego rzecznika prasowego, ale też zachowania w Białym Domu, które pozwalają Spicerowi w ogóle wystosować tak głupie zarzuty - zaznaczył w rozmowie z BBC Radio 4 Rifkind.

Z kolei Tim Farron, lider opozycyjnych Liberalnych Demokratów, nazwał całą sytuację "zawstydzającą" i "psującą relacje brytyjsko-amerykańskie".

d2op2wx

Podziel się opinią

Share

d2op2wx

d2op2wx
Więcej tematów