Trwa ładowanie...

Brytyjski szpieg: Rozpaczliwa sytuacja armii Putina

"Wiemy - i rosyjscy dowódcy na miejscu też wiedzą - że ich zapasy i amunicja są na wyczerpaniu" - mówi dyrektor brytyjskiej agencji szpiegowskiej GCHQ. We wtorkowym przemówieniu Jeremy Fleming wypunktuje błędy Putina. Według niego rosyjski dyktator podejmuje nierozsądne decyzje, więc społeczeństwo staje się coraz bardziej niezadowolone, a sytuacja moskiewskiej armii na froncie w Ukrainie jest bardzo zła.

Władimir Putin - prezydent RosjiWładimir Putin - prezydent RosjiŹródło: Getty Images, fot: Contributor#8523328
d38rbrk
d38rbrk

Jak donosi "The New Zealand Herald", Jeremy Fleming dyrektor Government Communications Headquarters, czyli brytyjskiej odpowiedniczki amerykańskiej Nardowej Agencji Bezpieczeństwa wygłosi przemówienie, w którym odniesie się do bieżącej sytuacji w Rosji, na Kremlu i w Ukrainie.

Fleming wskaże, że nawet rosyjska propaganda nie jest w stanie przekonać społeczeństwa, że kraj odnosi sukcesy w specjalnej operacji wojskowej (tak w Rosji nazywa się wojnę w Ukrainie - przyp. red.).

- Daleko jest do zwycięstwa rosyjskiej armii, które ogłaszała machina propagandowa Putina. Jasne jest, że odważne działania Ukrainy na polu bitwy i w cyberprzestrzeni zmieniają bieg wydarzeń - podkreśla Fleming.

Szef brytyjskiej agencji wywiadowczej wskazuje błędy Putina

Według Fleminga, decyzje Władimira Putina stają się coraz mniej przemyślane i budzą niepokój w całym społeczeństwie, które "też zaczęło to rozumieć".

d38rbrk

- Dla narodu rosyjskiego staje się jasne, jak źle Putin ocenił sytuację. Przy niewielkim wyzwaniu wewnętrznym jego decyzje okazały się błędne. Przyjął strategię wysokiej stawki, która prowadzi do strategicznych błędów w ocenie - wskazuje Fleming.

Dyrektor agencji wskaże, że narastający na Kremlu niepokój nie oznacza, że Putin powinien obawiać się o swoje stanowisko. Ewentualna zmiana przywódcy w Rosji raczej nie będzie wiązać się ze zmianą dotychczasowej strategii Kremla.

Duże straty Rosji

Szef GCHQ podkreśli w swoim wystąpieniu straty, które Rosja poniosła w związku z prowadzonymi walkami w Ukrainie. Według Fleminga, moskiewska armia jest bardzo osłabiona, a decyzja o mobilizacji to akt desperacji Putina.

d38rbrk

- Koszty dla Rosji - w ludziach i sprzęcie są przytłaczające. Rosyjskie siły są wyczerpane. Zaangażowanie więźniów do wzmocnienia wojsk, a teraz mobilizacja setek tysięcy niedoświadczonych poborowych, to dowód na to rozpaczliwą sytuację. Wiemy - i rosyjscy dowódcy na miejscu też wiedzą - że ich zapasy i amunicja są już na wyczerpaniu - kwituje.

"Polskość". Z czym kojarzy Ci się to hasło? Zapraszamy do krótkiej ankiety TUTAJ

Atak rakietowy Rosjan. Mieszkańcy Charkowa zbiegli do metra, obawiając się najgorszego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d38rbrk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d38rbrk
Więcej tematów