Brytyjski rząd chce budować elektrownie atomowe
Jak podają brytyjskie media, rząd w Londynie zatwierdzi lada dzień budowę elektrowni nuklearnych nowej generacji. W Wielkiej Brytanii zaczyna przeważać opinia, że energetyka jądrowa to ważny składnik walki ze zmianami klimatycznymi.
Brytyjski rząd kieruje się opinią wielu naukowców, którzy dość sceptycznie zapatrują się na inne formy "czystej energii", takie jak turbiny wiatrowe, baterie słoneczne, czy elektrownie pływowe. Główne zastrzeżenia wobec tych rozwiązań to mała wydajność i uzależnienie ich od pogody. Brytyjskie firmy twierdzą, że są w stanie wznieść nowe elektrownie atomowe w ciągu dekady, co pomogłoby Wielkiej Brytanii osiągnąć unijne limity emisji tlenków węgla i spowolnić zmiany klimatyczne.
Plany budowy nowej generacji elektrowni atomowych wzbudzają mieszane reakcje: 44% Brytyjczyków jest za, ale aż 37% sprzeciwia się temu pomysłowi. Podzielone są nawet organizacje obrońców środowiska.
W wielu krajach Europy nadal silny jest "syndrom czernobylski". Niemcy na przykład stopniowo likwidują istniejące siłownie nuklearne i nie zamierzają budować nowych. Dania obywa się w ogóle bez elektrowni jądrowych. Ale w Szwecji, gdzie 27 lat temu przegłosowano zawieszenie projektu energetyki atomowej, nowy rząd chce zmienić tę ustawę. W sąsiedniej Finlandii właśnie trwa budowa nowego, piątego reaktora.