Trwa ładowanie...
d2ob1dg

Brytyjski polityk opisał spotkanie z Grzegorzem Schetyną. "Nie przejawiał żadnego zainteresowania parlamentem. Ani swoim, ani naszym"

Grzegorz Schetyna został opisany w książce spikera Izby Gmin. Ówczesny marszałek Sejmu został opisany jako polityk, który "nie przejawiał żadnego zainteresowania parlamentem". Schetynę bardziej interesowały plany na przyszłą polityczną karierę - tak wynika z fragmentu książki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grzegorz Schetyna, były przewodniczący PO oraz były marszałek Sejmu
Grzegorz Schetyna, były przewodniczący PO oraz były marszałek Sejmu (East News)
d2ob1dg

John Bercow to jedna z kluczowych postaci na brytyjskiej scenie politycznej. Od 2009 do 2019 roku pełnił urząd spikera Izby Gmin. Polityk zasłynął z charakterystycznego okrzyku "order, order" (ang. spokój, spokój). Jak wyliczyło BBC, w czasie swojej 10-letniej kadencji Bercow wykrzyczał te słowa około 14 tysięcy razy.

Ostatnio polityk wydał autobiografię zatytułowaną "Niewypowiedziany" (ang. "Unspeakable"), gdzie podsumowuje dekadę swoich rządów na stanowisku spikera. Co ciekawe, w publikacji pojawił się fragment dotyczący polskiej polityki, który szybko trafił do sieci.

Bercow w autobiografii opisał m.in. wizyty w krajach, gdzie dopiero rozwijała się demokracja. Wspomniał o Polsce, Węgrach i Rumunii. "Wtedy zauważyłem, że zwłaszcza w Polsce nie dostrzega się sensu, by przewodniczący parlamentu był - tak jak spiker w Wielkiej Brytanii - niepartyjnym arbitrem, bez żadnych dalszych politycznych ambicji" - można przeczytać we fragmencie książki.

d2ob1dg

Zobacz też: Notka o Andrzeju Dudzie w Wikipedii. Marcin Kierwiński przyznał, jakby ją zmienił

Autor wspomniał o spotkaniu z ówczesnym marszałkiem Sejmu, Grzegorzem Schetyną, który piastował to stanowisko od 8 lipca 2010 do 7 listopada 2011 roku. Zdaniem Bercowa, Schetyna "nie przejawiał żadnego zainteresowania parlamentem, ani swoim, ani naszym". "Chciał wiedzieć, jakie są moje ambicje" - napisał brytyjski polityk.

Spiker wspomina, że, gdy opowiadał o swoich planach na usprawnienie prac Izby Gmin i jej modernizację, Schetyna "miał nie wierzyć w to, co usłyszał". "Wyjaśniłem, że nie pragnę żadnego politycznego awansu. Jego mina sugerowała, że ma mnie za wariata lub świętego" – opowiada w swojej książce Bercow.

d2ob1dg

Później Bercow zadał mu to samo pytanie. "'Wyżej, wyżej, wyżej'" – tak miał odpowiedzieć Schetyna. Autor książki stwierdza na koniec, że "ewidentnie rola marszałka krokiem do większych ról - tak jak to bywało w Wielkiej Brytanii wieki temu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ob1dg

Podziel się opinią

Share

d2ob1dg

d2ob1dg
Więcej tematów