Trwa ładowanie...
d1b0caq
IAR

Brytyjski ambasador przy ONZ: Rosja sfabrykowała dowody, by uzasadnić akcję wojskową

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w Nowym Jorku, ambasadorzy Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Litwy w ostrych słowach potępili postępowanie Rosji na Krymie. Zdyskredytowali też wszystkie argumenty za interwencją zbrojną, jakie przytoczył ambasador rosyjski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Flaga ONZ
Flaga ONZ (AFP, Fot: Fabrice Coffrini)
d1b0caq

- Słyszymy od Rosji, że jej wojska są na Ukrainie, aby chronić mniejszości przed uzbrojonymi radykałami i antysemitami. Słyszymy o mieszaniu się do spraw Cerkwi prawosławnej. Słyszymy o setkach tysięcy uchodźców. Ale Rosja nie przedstawiła na to żadnych dowodów. To jasne, że te argumenty zostały sfabrykowane, aby uzasadnić akcję wojskową - mówił w ONZ Mark Lyall Grant.

Brytyjski ambasador stwierdził, że Rosja pogwałciła wszystkie swoje zobowiązania międzynarodowe: kartę ONZ, kartę OBWE oraz Akt Helsiński. Złamała też traktat o przyjaźni z Ukrainą z 1997 roku i Memorandum Budapeszteńskie z 1994 roku, towarzyszące wydaniu przez Ukrainę poradzieckiej broni atomowej. Powołuje się natomiast na zdyskredytowanego Wiktora Janukowycza, który prosi prezydenta Putina, aby przywrócił porządek na Ukrainie.

- To nie jest rok 1968 czy 1956. Minęła era, kiedy jeden kraj mógł dławić demokratyzację u sąsiadów przez interwencję wojskową pod zmyślonymi pretekstami - powiedział brytyjski ambasador w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

d1b0caq

Podziel się opinią

Share

d1b0caq

d1b0caq
Więcej tematów