Trwa ładowanie...
dzbcntq
IAR

Brytyjska prasa o zarysie układu Londyn-Bruksela: umowa- żart

• Najwięcej emocji wzbudza propozycja zmian w zasiłkach dla imigrantów
• "The Times": Reformy Camerona zostały rozwodnione"
• Przeciw premierowi zbuntuje się prawe skrzydło jego partii?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk i David Cameron
Donald Tusk i David Cameron (AFP, Fot: JOHN THYS)
dzbcntq

Umowa "rozwodniona" albo dobitniej: "umowa-żart". Taki ton przeważa w brytyjskich mediach komentujących opublikowaną we wtorek propozycję porozumienia między Londynem, a Brukselą w sprawie proponowanych przez Wielką Brytanię reform Wspólnoty.

Najwięcej emocji wzbudziła propozycja zmian w systemie zasiłków dla imigrantów. "Nasze prawo do ograniczania zasiłków dla imigrantów unijnych będzie na łasce europosłów, którzy mogą zawetować taką decyzję" - pisze "The Times".

"Reformy Camerona zostały rozwodnione" - wyrokuje konserwatywny dziennik. "Jeśli premier chce zrobić wrażenie na wyborcach, musi uzyskać więcej ustępstw" - napisano w tekście, który nazywa ofertę Donalda Tuska "nieadekwatną".

dzbcntq

"Independent" i "Financial Times" zgodnie ostrzegają, że przeciw premierowi może się teraz zbuntować prawe skrzydło jego partii. "Część ministrów grozi publicznym sprzeciwem wobec umowy"- dodaje "Daily Telegraph".

Z drugiej strony lewicowy "Guardian" podkreśla, że David Cameron zyskał właśnie poparcie szefowej MSW Theresy May, o której wcześniej mówiło się, że będzie ważną postacią, która opowie się za Brexitem. W komentarzu redakcyjnym dziennik stwierdza, ze czas zacząć mówić o Unii jako gwarancie bezpieczeństwa i skuteczności w świecie problemów globalnych, a nie targować się o zasiłki.

Prawicowy tabloid "Daily Express" daleki jest od takich wniosków. Zbliżony do Partii Niepodległości Nigela Farage'a nie przebiera w słowach i umieszcza na pierwszej stronie wielki tytuł: "Umowa Camerona to żart".

"Hamulec bezpieczeństwa"

dzbcntq

Opublikowany we wtorek przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska projekt porozumienia zakłada działanie tzw. hamulca bezpieczeństwa. To mechanizm odcięcia przybyszów od części zasiłków, ale - wbrew pierwotnym żądaniom Londynu - mechanizm o charakterze tymczasowym, a ponadto wymagający zgody innych państw członkowskich.

Projekt będzie podstawą dla umowy, którą unijni przywódcy zawrzeć mogą już 18 lutego. Gdyby tak się stało, referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii mogłoby się odbyć pod koniec czerwca.

dzbcntq

Podziel się opinią

Share
dzbcntq
dzbcntq
Więcej tematów