ŚwiatBrytyjscy żołnierze: nie weszliśmy na wody irańskie

Brytyjscy żołnierze: nie weszliśmy na wody irańskie

Uwolnieni przez Iran członkowie załogi brytyjskiej fregaty "Cornwall" oświadczyli na pierwszej konferencji prasowej po powrocie do kraju, że nie wtargnęli na wody terytorialne Iranu.

Brytyjscy żołnierze: nie weszliśmy na wody irańskie
Źródło zdjęć: © AP

06.04.2007 | aktual.: 06.04.2007 20:45

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/iran-uwolnil-brytyjskich-marynarzy-6038700122952321g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/iran-uwolnil-brytyjskich-marynarzy-6038700122952321g )
Iran uwolnił 15 brytyjskich marynarzy

Wbrew składanym wcześniej przed kamerami telewizji irańskiej oświadczeniom, brytyjscy wojskowi zadeklarowali, że w momencie ujęcia przez irańską Gwardię Rewolucyjną przebywali na irackich wodach terytorialnych - co potwierdzały dane nawigacji satelitarnej GPS.

Według uwolnionych, nie stawili oni oporu, obawiając się wdania w walkę, której międzynarodowe konsekwencje byłyby nieprzewidywalne.

Przez cały czas mieliśmy pozasłaniane oczy i trzymano nas oddzielonych wzajemnie od siebie - powiedział na konferencji prasowej w bazie piechoty morskiej Chivenor w hrabstwie Devon kapitan marynarki wojennej Felix Carman.

Wspólne oświadczenie 15 uwolnionych członków personelu marynarki wojennej i piechoty morskiej głosi, iż straszono ich, że jeśli nie przyznają się do naruszenia wód terytorialnych Iranu, mogą spędzić w więzieniu nawet siedem lat.

Przez większość nocy przesłuchiwano nas i przedstawiano nam dwie opcje. Gdybyśmy przyznali się do wtargnięcia, znaleźlibyśmy się szybko w samolocie do Wielkiej Brytanii. Jeśli nie, groziłoby nam do siedmiu lat w więzieniu" - głosi oświadczenie.

Brytyjczycy twierdzą, że słyszeli, jak przeładowywano za nimi broń i obawiali się najgorszego.

Po zatrzymaniu członków załogi brytyjskiej fregaty 23 marca, podczas kontrolowania statku handlowego na wodach Zatoki Perskiej, zostali oni przewiezieni do więzienia w Teheranie.

"Mieliśmy zasłonięte oczy i skrępowane ręce, trzymano nas twarzą do ściany" - napisali w oświadczeniu. Jak zaznaczyli, przez 13 dni uwięzienia wywierano na nich "stały nacisk psychologiczny".

Szef sztabu morskiego (czyli faktyczny dowódca operacyjny Royal Navy) admirał Jonathon Band poinformował, że w następstwie incydentu z załogą "Cornwall" Brytyjczycy czasowo zrezygnowali z kontrolowania statków handlowych. Obecnie ustala się, jak mają w przyszłości wyglądać takie procedury, gdyż odczuwa się niezadowolenie z tego, że 23 marca tak łatwo pojmano ekipę kontrolną - zaznaczył admirał w wypowiedzi dla BBC.

Iran nadal przetrzymuje dwie nadmuchiwane łodzie motorowe, jedyne używane przez Brytyjczyków do takich misji w strefie Zatoki Perskiej.

Źródło artykułu:PAP
iranwielka brytaniaKorea Północna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)