Trwa ładowanie...
d4e0odo

Brutalni berkutowcy z Majdanu z rosyjskim obywatelstwem

Dziesięciu byłych funkcjonariuszy ukraińskich oddziałów specjalnych Berkut, oskarżonych o dokonywanie zabójstw na Majdanie Niepodległości w Kijowie, otrzymało obywatelstwo Rosji, poinformowały w środę ukraińskie media, powołując się na prokuraturę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oskarżeni o morderstwo funkcjonariusze Berkutu podczas rozprawy w listopadzie 2016 r.
Oskarżeni o morderstwo funkcjonariusze Berkutu podczas rozprawy w listopadzie 2016 r. (PAP/EPA, Fot: Sergey Dolzhenko)
d4e0odo

Zaoczny proces byłych berkutowców toczy się w sądzie rejonowym w kijowskiej dzielnicy Swiatoszyno. Informacja, że oskarżeni w nim funkcjonariusze są obywatelami rosyjskimi, została przekazana przez Prokuraturę Generalną w Moskwie.

- Mamy odpowiedź Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej z podpisami zastępców prokuratora generalnego, zgodnie z którą dziesięć osób występujących w akcie oskarżenia, a są to funkcjonariusze oddziału specjalnego Berkut, otrzymało obywatelstwo Federacji Rosyjskiej i ukrywa się w Rosji - oświadczył w sądzie prokurator Roman Psiuk.

Proces eksberkutowców, którzy są oskarżeni o zabicie 48 uczestników protestów na Majdanie na przełomie 2013 i 2014 r., toczy się od maja 2016 r. Akt oskarżenia dotyczy wydarzeń z 20 lutego 2014 roku, kiedy to doszło do najostrzejszych starć między demonstrantami a milicją.

d4e0odo

Manifestacje na Majdanie rozpoczęły się 21 listopada 2013 r., gdy władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. W wyniku brutalnych działań milicji pokojowe wiece przekształciły się w protesty przeciwko ekipie ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ogółem ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 r. Janukowycz zbiegł z kraju i schronił się w Rosji.

Z Kijowa Jarosław Junko

d4e0odo

Podziel się opinią

Share

d4e0odo

d4e0odo
Więcej tematów