ŚwiatBrutalne mordy w kościołach. "Będziemy się bronić"

Brutalne mordy w kościołach. "Będziemy się bronić"

Władze Nigerii poinformowały o wprowadzeniu godziny policyjnej w stanie Adamawa, na wschodzie kraju, by nie dopuścić do kolejnych ataków na chrześcijańską grupę etniczną. Lider chrześcijan zapowiedział, że będą się oni bronić sami.

Brutalne mordy w kościołach. "Będziemy się bronić"
Źródło zdjęć: © AP | Sunday Aghaeze

07.01.2012 | aktual.: 07.01.2012 20:26

W sobotę doszło do kolejnego ataku na północnym-wschodzie kraju. Podczas mszy zaatakowano zebranych w kościele wiernych, zginęło co najmniej 15 osób - poinformowały wieczorem władze Nigerii.

Do zorganizowania poprzednich zamachów, w których zginęło około 30 chrześcijan, przyznała się muzułmańska sekta Boko Haram - podaje agencja AFP.

W ostatnich dniach ofiarami Boko Haram padły co najmniej 44 osoby, chociaż 31 grudnia po zamieszkach i antychrześcijańskich atakach prezydent Nigerii Goodluck Jonathan wprowadził stan wyjątkowy w środkowych i północno-wschodnich regionach kraju, w których aktywna jest Boko Haram.

Stan wyjątkowy, który pozwala siłom porządkowym na aresztowanie podejrzanych i prowadzenie przeszukań bez sądowego nakazu, objął regiony Borno, Niger, Plateau i Yobe. Zamknięto też granice z sąsiednimi krajami w Borno i Yobe. Jednak - jak zwraca uwagę AP - ostatnie ataki na kościoły miały miejsce w stanach nieobjętych dekretem prezydenta.

Piątkową rzeź zorganizowano w Yola, stolicy stanu Adamawa. Jego gubernator Murtala Nyako wprowadził w sobotę godzinę policyjną.

- Na skutek serii ataków w kilku częściach stanu rząd lokalny wprowadza godzinę policyjną obowiązującą przez dobę w całym stanie Adamawa - poinformował sekretarz rządu stanowego Kobis Ari w pisemnym komunikacie.

Lider głównej organizacji skupiającej ugrupowania chrześcijańskie, pastor Ayo Oritsejafor ze Stowarzyszenia Chrześcijan Nigerii (Christian Association of Nigeria) ostrzegł w sobotę w rozmowie z dziennikarzami w Abudży, że członkowie jego organizacji zaczną się bronić sami, jeśli muzułmanie będą kontynuować ataki.

- Zdecydowaliśmy, że wypracujemy sposoby chronienia siebie samych przed tymi bezsensownymi mordami - zapowiedział.

Jak podaje AFP, chrześcijańscy przywódcy uznają ostatnie ataki za "czystkę etniczną i religijną".

Według komentarza AP, zwiększa to niebezpieczeństwo rozpętania przemocy i akcji odwetowych między chrześcijanami a muzułmanami w 160-milionowym, wieloetnicznym kraju.

Około 30 chrześcijan zabito od nocy z czwartku na piątek do soboty podczas trzech odrębnych ataków, do których zorganizowania częściowo przyznaje się Boko Haram.

W piątek napastnicy, należący prawdopodobnie do radykalnej sekty, zaatakowali ratusz w Mubi w północno-wschodniej Nigerii, zabijając co najmniej 20 osób, które przyszły tam na spotkanie chrześcijańskiej grupy etnicznej.

Strzelając z kałasznikowów do uczestników spotkania chrześcijańskiego ludu Igbo napastnicy skandowali "Bóg jest wielki". Kilkanaście osób zostało rannych. Żadnego z napastników nie zatrzymano.

W czwartek napastnicy ostrzelali tłum w kościele podczas mszy w Gombe na północy Nigerii, zabijając co najmniej sześć osób, w tym żonę pastora.

Boko Haram zagroziła ostatnio atakami na chrześcijan w zdominowanej przez muzułmanów północnej części Nigerii. Sekta ta atakowała już w przeszłości kościoły, prowadząc krwawą kampanię, której celem jest wprowadzenie szariatu (prawa islamskiego) w całej Nigerii.

Ocenia się, że sekta Boko Haram (nazwa oznacza "zachodnia edukacja jest świętokradztwem" w lokalnym języku hausa) jest odpowiedzialna za śmierć co najmniej 510 ludzi w minionym roku. Sekta przyznała się między innymi do zamachów bombowych na kościoły katolickie w Boże Narodzenie i do samobójczego zamachu na przedstawicielstwo ONZ w Abudży.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)