Bruksela odpowiada Tuskowi po odmowie ws. paktu
Rzecznik Komisji Europejskiej, Markus Lammert, poinformował we wtorek, że prawo Unii Europejskiej jest wiążące dla wszystkich jej członków, a nowy pakt migracyjny również podlega tej zasadzie. Wskazał jednak na to, że pakt zawiera pewną elastyczność, na przykład dla krajów, które zmagają się z dużym napływem migrantów. Słowa te padły po wtorkowej deklaracji polskiego premiera.
Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak odniósł się we wtorek do zarzutów opozycji, że rząd na nieformalnym posiedzeniu Rady UE w Warszawie w zeszłym tygodniu zgodził się na przyspieszenie wdrażania paktu migracyjnego. Szef MSWiA powiedział, że "nie było mowy o jakimś przyspieszaniu bądź nieprzyspieszaniu". - Nie było takiego tematu jako głównego wątku dyskusji - podkreślał. Jak dodał Siemoniak, Komisja Europejska w wydanym w grudniu 2024 r. na temat granicy z Rosją i Białorusią komunikacie zauważyła, że Polska jest w szczególnej sytuacji.
Z kolei premier Donald Tusk we wtorek stanowczo zareagował na pytanie o tę kwestię. - Polska nie będzie implementowała paktu migracyjnego ani projektów, które miałyby doprowadzić do przymusowego przyjmowania migrantów - powiedział w trakcie konferencji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska organizuje naradę całej UE. "26 ministrów"
Rzecznik KE został we wtorek zapytany o to, kiedy KE oceni, czy Polska jest jednym z krajów znajdujących się pod presją migracyjną. Zgodnie z paktem migracyjnym pozwoliłoby to na wyłączenie Polski z mechanizmu obowiązkowej solidarności, który przewiduje relokację migrantów lub wkład finansowy.
- Prawo UE jest wiążące dla państw członkowskich i pakt migracyjny w związku z jego wejściem w życie jest obowiązującym prawem - powiedział rzecznik KE Markus Lammert.
Dodał jednak, że pakt migracyjny zapewnia elastyczność, np. wobec krajów znajdujących się pod presją migracyjną.
Przypomniał też o komunikacie KE z grudnia 2024 r., na który powoływał się też Siemoniak. Lammert podkreślił, że ma on na celu wsparcie takich, jak Polska, krajów graniczących z Rosją i Białorusią, wobec których migranci są używani jako broń.
Dokument ten ustanawia ramy działań, które powinny uniemożliwić Rosji i Białorusi tego typu proceder, w tym umożliwia krajom UE przyjęcie wyjątkowych środków, jak zawieszenie prawa do azylu oraz wzmacnia ich zdolności obrony unijnych granic.