Trwa ładowanie...
dkyvjrd
16-07-2005 06:40

Bruksela oceni polski abonament

Czy polskie media publiczne będą musiały zwracać do budżetu pieniądze, które dostały z abonamentu? - zastanawia się "Rzeczpospolita".

dkyvjrd
dkyvjrd

Komisja Europejska nie wyklucza rozpoczęcia postępowania w sprawie pomocy państwa, z jakiej korzystają nasi publiczni nadawcy. Chodzi o wpływy z abonamentu, które - zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - jako pomoc publiczna powinny zostać zatwierdzone przez Brukselę - podaje dziennik.

Abonament jest płacony przez słuchaczy i widzów zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji. Korzystają z niego wszystkie publiczne stacje radiowe i telewizyjne - przypomina gazeta.

"Na konieczność poddania analizie w Komisji Europejskiej ustawy o radiofonii i telewizji zwracaliśmy uwagę już w trakcie prac nad jej ostatnią nowelizacją, na przełomie lat 2003 i 2004. Bezskutecznie. Oznacza to, że od chwili integracji pomoc udzielana nadawcom w ramach abonamentu jest nielegalna, ponieważ udzielana jest bez zgody Komisji" - uważa dyrektor Departamentu Monitorowania Pomocy Publicznej UOKiK Piotr Pełka, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Przedstawiciele urzędu antymonopolowego podkreślają, że wielokrotnie interweniowali w tej sprawie w resorcie kultury. Urzędnicy ministerstwa nie zgadzają się jednak z interpretacją UOKiK. Ich zdaniem pomoc państwa, z jakiej korzystają publiczni nadawcy, nie podlega akceptacji Komisji, ponieważ została wprowadzona w życie przed 10 grudnia 1994 roku. A zgodnie z unijnymi przepisami każda pomoc państwa, która istniała przed tą datą, jest uznawana za tzw. pomoc starą i nie podlega zatwierdzaniu przez Brukselę - informuje gazeta.

dkyvjrd

Zdaniem ekspertów zajmujących się zagadnieniami pomocy publicznej, sprawa nie jest jednak tak oczywista, jak twierdzą urzędnicy ministerstwa. Profesor Eugeniusz Piontek z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że publiczni nadawcy mogą korzystać z pomocy w wysokości, która wyrównuje im koszty wypełniania misji. "Podobne problemy pojawiały się wielokrotnie w przeszłości. KE analizowała sytuacje włoskiej RAI i francuskiej rozgłośni RFI" - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Piontek. Kłopot w tym, że nie ma żadnych analiz, które pokazują, ile wydają polscy nadawcy publiczni na realizację misji - podkreśla gazeta.(PAP)

dkyvjrd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkyvjrd
Więcej tematów