PolitykaBronisław Komorowski: zaprosiłem Ewę Kopacz i Janusza Piechocińskiego

Bronisław Komorowski: zaprosiłem Ewę Kopacz i Janusza Piechocińskiego

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że zaprosił na poniedziałek premier i szefową PO Ewę Kopacz oraz wicepremiera, szefa PSL Janusza Piechocińskiego. - Obywatele mają prawo się czuć zaniepokojeni, nie tylko samą sprawą taśm, ale także skutkami całej afery - stwierdził. Dodał też, że zamierza skorzystać ze swoich uprawnień i wyznaczyć datę wyborów parlamentarnych.

Bronisław Komorowski: zaprosiłem Ewę Kopacz i Janusza Piechocińskiego
Źródło zdjęć: © WP | Konrad Żelazowski

Komorowski, informując w piątek o spotkaniu z Kopacz i Piechocińskim, powiedział, że chce się dowiedzieć, czy koalicja jest stabilna i czy może skutecznie dźwigać ciężar odpowiedzialności rządów.

- Tak rozumiem działanie prezydenta na rzecz stabilizowania sytuacji - powiedział prezydent, odnosząc się do sytuacji po ujawnieniu akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej.

W związku z ujawnieniem akt z funkcji w rządzie zrezygnowali ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński, wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odchodzi Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostaje szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął Radosław Sikorski. Nazwiska nowych ministrów i marszałka mają być znane w przyszłym tygodniu.

W odpowiedzi na kryzys rządowy, SLD złożyło projekt uchwały o skróceniu kadencji Sejmu.

- Obywatele mają prawo się czuć zaniepokojeni, nie tylko samą sprawą taśm, ale także skutkami całej afery - mówił w piątek prezydent. - Zaniepokojenie obywateli to jest rzecz naturalna, ale zachowania polityków powinny uwzględniać potrzebę działania na rzecz uspokajania i ograniczanie skutków kryzysu, a nie podnoszenia fali niepokoju - dodał.

Ocenił, że rolą i prawem opozycji jest domaganie się dymisji rządu, premiera i przyspieszenie wyborów, tak jak prawem koalicji rządzącej i premiera jest dokonywanie zmian w rządzie.

- Ważne jest w tym kryzysie politycznym zachowanie prezydenta, prezydent powinien w moim przekonaniu działać uspokajająco na sytuację, stabilizująco - mówił Komorowski. - Jestem prezydentem do 6 sierpnia, w związku z tym informuję państwa, że podjąłem stosowne działania. Zaprosiłem na poniedziałek panią premier jako premier i jednocześnie przewodniczącą partii PO, zaprosiłem także wicepremiera Janusza Piechocińskiego, również w roli szefa PSL, aby dowiedzieć się, czy koalicja jest stabilna i czy może dźwigać skutecznie ciężar odpowiedzialności za zmieniany w wymiarze personalnym rząd - oświadczył prezydent.

Poinformował też, że zamierza skorzystać ze swoich uprawień i wyznaczyć październikowy termin wyborów parlamentarnych.

Komorowski powiedział też, że rolą prezydenta nie jest występowanie jako cząstki koalicji rządzącej, ale tym bardziej nie jest występowanie w roli opozycji. - Prezydent ma za zadanie stabilizowanie sytuacji w kraju i do 6 sierpnia zamierzam w takiej roli występować - oświadczył.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (466)