Trwa ładowanie...
04-04-2013 14:20

Bronisław Komorowski zaproponował kompromis w sprawie zmian w sądach

Bronisław Komorowski zachęcał szefów klubów PO i PSL do kompromisu ws. obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego sądów rejonowych. Prezydent zapowiedział inicjatywę ustawodawczą zakładającą racjonalizację decyzji w zakresie tworzenia i likwidacji sądów w Polsce.

Bronisław Komorowski zaproponował kompromis w sprawie zmian w sądachŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
danwdmz
danwdmz

Jak poinformował prezydencki minister Sławomir Rybicki, spotkanie dotyczyło obywatelskiego projektu, mającego wsparcie polityków PSL, który wyszczególnia wszystkie istniejące przed reorganizacją sądy wraz z ich okręgami; tym samym cofa reformę ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Sejm zajmie się projektem obywatelskim w piątek.

Jak relacjonował Rybicki, podczas rozmowy z Rafałem Grupińskim (PO) i Janem Burym (PSL) "prezydent podkreślił, że likwidacja części sądów rejonowych wskutek rozporządzenia ministra sprawiedliwości, bez konsultacji z Krajową Radą Sądownictwa, była zbyt arbitralna".

- Jednocześnie ustawowa próba odebrania ministrowi sprawiedliwości kompetencji do tworzenia i likwidowania sądów i przeniesienie odpowiedzialności w tej sprawie na Sejm, jest też działaniem nieodpowiedzialnym, psującym państwo - powiedział minister.

Rybicki poinformował, że prezydent zachęcał obu polityków do szukania "racjonalnego i odpowiedzialnego kompromisu jeszcze w trakcie prac nad ustawą obywatelską". Minister zaznaczył, że ostateczną decyzję w sprawie ustawy prezydent podejmie, gdy ta do niego trafi.

danwdmz

Rybicki poinformował też, że prezydent "zapowiedział inicjatywę ustawodawczą dotyczącą zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych, która doprowadzi w przyszłości do racjonalizacji decyzji w zakresie tworzenia i likwidacji sądów w Polsce, wprowadzając trwałe rozwiązania oparte na obiektywnych i racjonalnych przesłankach związanych z kryterium ludnościowym i m.in. kryterium ilości rozpatrywanych spraw".

Jak dodał, również w tej sprawie prezydent przeprowadzi konsultacje z przedstawicielami klubów parlamentarnych.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że nie jest zaskoczony propozycją prezydenta. - Na tym polega rola prezydenta w polskim ustroju, aby był strażnikiem dobrego kompromisu; ja mogę powiedzieć, że bardzo się z niej cieszę - podkreślił minister. - Inicjatywa prezydenta pozwala z jednej strony zachować moją dobrą reformę, z drugiej strony, mam nadzieję, pozwoli wszystkim wyjść z twarzą z tego niepotrzebnego sporu.

Od stycznia - na mocy rozporządzenia szefa resortu sprawiedliwości - 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - wskazywał resort sprawiedliwości - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą.

danwdmz

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że podstawa prawna rozporządzenia ministra sprawiedliwości jest zgodna z konstytucją. Skargi na przepis Prawa o ustroju sądów powszechnych, który był podstawą ministerialnego rozporządzenia, złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa.

Zdaniem premiera Donalda Tuska źle się dzieje, gdy jedna z partii koalicyjnych ma inny pogląd, niż przyjął rząd. Premier powiedział we wtorek, że reforma sądów jest konieczna, a minister sprawiedliwości ma w tej sprawie jego wsparcie.

Politycy PSL chcą rozmawiać z opozycją na temat obywatelskiego projektu. Nieoficjalnie politycy PSL mówili, że będą chcieli też przekonać prezydenta, by nie wetował ustawy, jeśli uda się ją uchwalić.

danwdmz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
danwdmz
Więcej tematów