Trwa ładowanie...
d4hmdrd
Bronisław Komorowski o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego: to była usługówka dla rządu

Bronisław Komorowski o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego: to była usługówka dla rządu

- To wyraźnie była usługówka w stosunku do rządu. Chodziło o to, aby pan Mariusz Kamiński mógł być ministrem, bo już został powołany, a ciążył na nim wyrok - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski w programie #dziejesienazywo o ułaskawieniu koordynatora służb specjalnych, byłego szefa CBA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4hmdrd

Czy Komorowski był zaskoczony decyzją Andrzeja Dudy? - Tak. Myślę, że każdy prezydent dąży do tego, aby nie być postrzeganym jako prosty wykonawca decyzji środowiska politycznego - stwierdził gość Jacka Żakowskiego.

Czy działanie obecnego prezydenta kwalifikuje do postawienia go przed Trybunałem Stanu? Komorowski podkreślił, że decyzja zależy od parlamentu.

d4hmdrd

- W obecnej konstelacji politycznej trudno to sobie wyobrazić, ale warto, żeby wszyscy pamiętali (w tym prezydent), że kwestie wniosku do TS nie przedawniają się - dodał.

Duda: postanowiłem uwolnić wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda, uzasadniając swoją decyzję o ułaskawieniu byłego szefa CBA, oznajmił w ubiegłym tygodniu, że "postanowił uwolnić wymiar sprawiedliwości od sprawy Mariusza Kamińskiego, która zawsze byłaby postrzegana jako polityczna".

- Wymiar sprawiedliwości nie potrafi skazać bandytów z Pruszkowa, nie potrafi skazać ludzi zamieszanych w procedery łapówkarskie, a z drugiej strony wymierza drakońskie kary ludziom, którzy chcą budować w Polsce silne państwo, którzy walczą z korupcją - ocenił prezydent. - Ja się z takim czymś nie zgadzam - dodał.

d4hmdrd

Skazany za przekroczenie uprawnień

W marcu tego roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał na kary więzienia b. szefów CBA, w tym Kamińskiego (3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk), m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. Proces dotyczył operacji CBA z lata 2007 r.

CBA zakończyło tę operację specjalną wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za "odrolnienie" gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa. Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.

Na początku listopada Mariusz Kamiński złożył apelację od wyroku, podobnie jak były wiceszef Biura Maciej Wąsik.

d4hmdrd

Podziel się opinią

Share

d4hmdrd

d4hmdrd
Więcej tematów