PolskaBronisław Komorowski: II RP nie była wolna od antysemickich tendencji

Bronisław Komorowski: II RP nie była wolna od antysemickich tendencji

- II RP nie była wolna od tendencji, które charakteryzowały Europę. Dawał o sobie znać rozwój skrajnych nacjonalizmów, rozkwit postaw ksenofobicznych, antysemityzm - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości otwarcia stałej ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W otwarciu uczestniczył prezydent Izraela Reuwen Riwlin.

28.10.2014 | aktual.: 28.10.2014 16:26

Prezydent podkreślił, że Polska świadomie uruchamia procesy zrywania zasłon milczenia i przeinaczania we wzajemnych relacjach. Wyraził nadzieję, że otwarcie muzeum da "dodatkowy impulsu na rzecz dobrej przyszłości w stosunkach polsko-żydowskich i polsko-izraelskich".

- Jest siłą rzeczy (muzeum - przyp. red.) jakimś podsumowaniem tradycji obecności kultury żydowskiej na ziemiach polskich, ale jest to inwestycja w przyszłość relacji między naszymi narodami i państwami - mówił Komorowski.

Prezydent podziękował Riwlinowi, który urząd pełni od czerwca, że z pierwszą oficjalną wizytą przyjechał właśnie do Polski.

"Jest rzeczą niemożliwą oderwać Polskę od Żydów"

- Polska to kraj narodzin ducha żydowskiego narodu i miejsce, które stało się największym żydowskim cmentarzem - podkreślił podczas uroczystości prezydent Izraela. I dodał: - Nawet, jeśli Żydzi zostali oderwani od Polski jest rzeczą wręcz niemożliwą oderwać Polskę od Żydów; nie sposób wymazać historii tak bogatej, tak pełnej ani tak bolesnej.

Riwlin podkreślił jednocześnie, że "Izrael będzie walczył z pogwałceniem godności człowieka, narodzonego na podobieństwo Boga".

Gronkiewicz-Waltz: Żydzi byli częścią historii Warszawy

- Obywatele pochodzenia żydowskiego mieszkali w naszym mieście od średniowiecza. Byli częścią warszawskiej historii, warszawskiej tożsamości kulturowej - mówiła w Muzeum Historii Żydów Polskich prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz .

Z kolei minister kultury Małgorzata Omilanowska podkreśliła, że Muzeum Historii Żydów Polskich to płaszczyzna spotkania kultur dwóch narodów, którym przez szereg wieków dane było żyć, pracować i umierać pod jednym niebem.

Uroczystości w Muzeum Historii Żydów Polskich stanowią oficjalną inaugurację działalności tej placówki. Zostało ono wzniesione w samym sercu byłego Getta Warszawskiego.

Zobacz także wideo

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (222)