Trwa ładowanie...

Bronisław Komorowski: bezpieczeństwo jest niepodzielne

- Bezpieczeństwo jest niepodzielne, dlatego nie można zgodzić się na podział krajów członkowskich NATO na sojuszników różnych kategorii - powiedział prezydent Bronisław Komorowski otwierając spotkanie prezydentów Europy Środkowo-Wschodniej.
Share
Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław KomorowskiŹródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d3m79xg

Komorowski przekonywał, że NATO powinno powrócić do efektywnego zapewniania swoim członkom możliwości zbiorowej obrony. Opowiedział się za wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu.

Prezydent zaznaczył, że działania Rosji względem Ukrainy - aneksja Krymu oraz wsparcie udzielane separatystom - łamią "fundamentalne zasady, na których opiera się międzynarodowa architektura bezpieczeństwa". - Na tej architekturze także i nasze kraje budowały swoją (...) nadzieję na spokojny rozwój - dodał Komorowski.

Jak zaznaczył, stawką konfliktu rosyjsko-ukraińskiego jest "nie tylko przetrwanie suwerennego i demokratycznego państwa ukraińskiego, ale również wiarygodność porządku europejskiego opartego na zasadach poszanowania integralności terytorialnej i niestosowania siły - i groźby jej użycia - w stosunkach międzynarodowych".

- Ten ład architektury europejskiej, fundament tego ładu został w sposób zdecydowany nadwątlony - oświadczył prezydent.

d3m79xg

Podziel się opinią

Share
d3m79xg
d3m79xg
Więcej tematów