Trwa ładowanie...
dvq5s7j

Bromski na czele Stowarzyszenia Autorów Filmowych

Reżyser Jacek Bromski został w poniedziałek
wybrany na wiceprezesa międzynarodowego Stowarzyszenia Autorów
Filmowych - poinformowała Anna Romanowska ze Stowarzyszenia
Filmowców Polskich, którego Bromski jest prezesem.

dvq5s7j
dvq5s7j

Stowarzyszenie Autorów Filmowych (Association Internationale des Auteurs de l`Audiovisuel - AIDAA) jest najbardziej znaczącą w Europie federacją stowarzyszeń zajmujących się ochroną praw autorskich reżyserów i scenarzystów.

Jacek Bromski został wybrany na wiceprezesa AIDAA jako pierwszy w historii Polak.

Stowarzyszenie - założone w Brukseli w 1985 roku - działa w europejskich strukturach pozarządowych. Współpracuje m.in. z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. Zrzesza około 40 stowarzyszeń z 24 krajów.

Na prezesa organizacji wybrano wybitnego włoskiego reżysera Francesca Maselliego, autora m.in. filmu "Storia d'amore" (1986), nagrodzonego Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji.

dvq5s7j

Urodzony w 1946 roku we Wrocławiu Jacek Bromski ukończył Wydział Reżyserii łódzkiej filmówki w 1978 roku. Studiował także polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz malarstwo na stołecznej ASP.

Zrealizował m.in. filmy: "Ceremonia pogrzebowa", "Zabij mnie glino", "Sztuka kochania", serial telewizyjny "Kuchnia polska", "1968. Szczęśliwego Nowego Roku", "Dzieci i ryby", "U Pana Boga za piecem", "To ja, złodziej", "Kariera Nikosia Dyzmy".

Był wielokrotnie honorowany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za film "To ja, złodziej" otrzymał m.in. nagrody za scenariusz w Kalifornii (Wine Country Film Festival) i Mar Del Plata (Międzynarodowy Festiwal Filmowy). (iza)

dvq5s7j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvq5s7j
Więcej tematów