Trwa ładowanie...

Brexit zależy od wsparcia posłów w Irlandii Północnej? Theresa May chce przełożyć wyjście z Unii Europejskiej do końca czerwca 2019

Brexit jest w rękach posłów z Irlandii Północnej. Brytyjska premier, Theresa May, liczy na ich poparcie posłów z Irlandii Północnej. To właśnie od nich zależy wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?

Share
Brexit zależy od wsparcia posłów w Irlandii Północnej? Theresa May chce przełożyć wyjście z Unii Europejskiej do końca czerwca 2019Źródło: East News
d4mhuwh

Brexit – Theresa May liczy na wsparcie posłów z Irlandii Północnej

Brytyjska premier chce skłonić parlamentarzystów wspierającej rząd w Izbie Gmin, Demokratycznej Partii Unionistycznej z Irlandii Północnej, do poparcia jej umowy dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Theresa May liczy, że taki ruch pozwoliłby jej znaleźć większość w parlamencie, która poprze umowę. Przypominamy, że we wtorek lub środę, w Izbie Gmin odbędzie się kolejne głosowanie w sprawie wynegocjowanej przez May z Brukselą umowy brexitowej. Wcześniej, 15 stycznia i 12 marca Izba Gmin odrzuciła ją przeważającą większość głosów. Przeciwko umowie brytyjskiej premier głosowało DUP oraz znaczącą część posłów Partii Konserwatywnej May, którzy są przeciwni zapisanemu w umowie, mechanizmowi backstopu.

Brexit – wsparcie posłów w Irandii Północnej kluczowe dla brytyjskiej premier

Backstop przewiduje, że tuż po brexicie Wielka Brytania tymczasowo pozostanie w unii celnej z Unią Europejską. Zabieg ten pomógłby uniknąć odtworzenia granicy celnej między Irlandią a Irlandią Północną. Taki plan budzi jednak obawy polityków partii May, którzy nie chcą, aby tymczasowe rozwiązanie zyskało finalnie stały charakter, czym doprowadziłby do związania Wielkiej Brytanii polityką celną Unii. Obecnie wciąż trwają intensywne negocjacje między Theresą May i jej sojusznikami a Demokratyczną Partią Unionistyczną, która domaga się prawnie wiążących zmian w umowie. Według informacji podanych przez Financial Times rząd ma zaoferować unionistom gwarancje, że jakiekolwiek regulacje unijne, które w ramach backstopu będą dotyczyły Irlandii Północnej, zostaną rozszerzone na całe terytorium Wielkiej Brytanii. Celem DUP jest zapobiegnięcie sytuacji, w której status Irlandii Płn. W Wielkiej Brytanii byłby inny od statusu pozostałych krajów tworzących Zjednoczone Królestwo. Gwarancja ta nie może zostać jednak umieszczona w umowie brexitowej, gdyż Unia nie wyraziła zgody na modyfikowanie jej treści, w związku z czym, mogłaby zostać jedynie zapisana w brytyjskim prawie.

Jeżeli Izba Gmin zgodzi się na umowę Theresy May, Wielka Brytania poprosi Unię Europejską o przełożenie brexitu na 30 czerwca 2019.

d4mhuwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mhuwh
d4mhuwh
Więcej tematów