Trwa ładowanie...

Brexit. Irlandia przygotowana na twardy brexit. "Będzie to duży szok dla naszej gospodarki"

Twardy brexit nadal pozostaje realnym rozwiązaniem sporu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Wicepremier Irlandii i szef irlandzkiego MSZ Simon Coveney wyraził nadzieję, że przepisy przygotowane przez jego rząd na wypadek twardego brexitu nigdy nie zostaną użyte.

Brexit. Irlandia przygotowana na twardy brexit. "Będzie to duży szok dla naszej gospodarki"Źródło: PAP/EPA
d1ho7fa
d1ho7fa

Brexit. Irlandia przygotowana na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty bez umowy

Wicepremier Simon Coveney ocenił, że "nieuporządkowany brexit" będzie bardzo dużą stratą dla Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej oraz Irlandii. Polityk przedstawił kompleksową ustawę, przygotowaną przez dziewięć departamentów irlandzkiego rządu na wypadek twardego brexitu.

Celem przygotowanych przez rząd Irlandii przepisów jest zapewnienie gładkiego przejścia do nowych relacji z Londynem, jeśli Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia. Przepisy mają chronić miejsca pracy, dostęp do usług, a także prawa obywateli Irlandii. Ustawa ma wejść w życie przed 29 marca, czyli przed datą wyjścia Wielkiej Brytanii z UE – podaje Rzeczpospolita.

Brexit. "Rząd Irlandii robi wszystko, by uniknąć scenariusza bez układu, ale musi być gotowy na taką ewentualność"

Simon Coveney wyraził nadzieję, że praca irlandzkiego rządu nad ustawą na wypadek twardego brexitu okaże się
niepotrzebna, a przepisy "trafią na półkę". - Brexit bez umowy będzie dużym szokiem dla naszej gospodarki — przyznał. Dodając, że rząd Irlandii nie może zapobiec wszystkim szkodom wyrządzonym przez nieuporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE, ale może łagodzić skutki takiego scenariusza – podaje Rzeczpospolita.

Premier Irlandii Leo Varadkar przyznał z kolei, że jego rząd "robi wszystko, by uniknąć scenariusza bez układu, ale musi być gotowy na taką ewentualność".

d1ho7fa

Rozmowy w sprawie brexitu utknęły w martwym punkcie, gdy 15 stycznia Izba Gmin odrzuciła umowę wynegocjowaną przez premier Theresę May z Unią Europejską. Tym samym brytyjska premier została upoważniona do renegocjacji porozumienia.

W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania na mocy procedury wyjścia (opisanej w art. 50 traktatu o UE), Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę o północy 29 marca br.

d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj