Trwa ładowanie...

Brexit. Irlandia przygotowana na twardy brexit. "Będzie to duży szok dla naszej gospodarki"

Twardy brexit nadal pozostaje realnym rozwiązaniem sporu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Wicepremier Irlandii i szef irlandzkiego MSZ Simon Coveney wyraził nadzieję, że przepisy przygotowane przez jego rząd na wypadek twardego brexitu nigdy nie zostaną użyte.

Brexit. Irlandia przygotowana na twardy brexit. "Będzie to duży szok dla naszej gospodarki"Źródło: PAP/EPA
d9cghwj

Brexit. Irlandia przygotowana na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty bez umowy

Wicepremier Simon Coveney ocenił, że "nieuporządkowany brexit" będzie bardzo dużą stratą dla Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej oraz Irlandii. Polityk przedstawił kompleksową ustawę, przygotowaną przez dziewięć departamentów irlandzkiego rządu na wypadek twardego brexitu.

Celem przygotowanych przez rząd Irlandii przepisów jest zapewnienie gładkiego przejścia do nowych relacji z Londynem, jeśli Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia. Przepisy mają chronić miejsca pracy, dostęp do usług, a także prawa obywateli Irlandii. Ustawa ma wejść w życie przed 29 marca, czyli przed datą wyjścia Wielkiej Brytanii z UE – podaje Rzeczpospolita.

Brexit. "Rząd Irlandii robi wszystko, by uniknąć scenariusza bez układu, ale musi być gotowy na taką ewentualność"

Simon Coveney wyraził nadzieję, że praca irlandzkiego rządu nad ustawą na wypadek twardego brexitu okaże się
niepotrzebna, a przepisy "trafią na półkę". - Brexit bez umowy będzie dużym szokiem dla naszej gospodarki — przyznał. Dodając, że rząd Irlandii nie może zapobiec wszystkim szkodom wyrządzonym przez nieuporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE, ale może łagodzić skutki takiego scenariusza – podaje Rzeczpospolita.

d9cghwj

Premier Irlandii Leo Varadkar przyznał z kolei, że jego rząd "robi wszystko, by uniknąć scenariusza bez układu, ale musi być gotowy na taką ewentualność".

Rozmowy w sprawie brexitu utknęły w martwym punkcie, gdy 15 stycznia Izba Gmin odrzuciła umowę wynegocjowaną przez premier Theresę May z Unią Europejską. Tym samym brytyjska premier została upoważniona do renegocjacji porozumienia.

W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania na mocy procedury wyjścia (opisanej w art. 50 traktatu o UE), Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę o północy 29 marca br.

d9cghwj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9cghwj
Więcej tematów