Trwa ładowanie...

Brexit: Brytyjczycy muszą rejestrować pobyt w Polsce? Jest projekt ustawy

Brexit: Brytyjczycy mieszkający w Polsce będą musieli zarejestrować swój pobyt. Mają na to czas do 31 grudnia 2020 roku.

Brexit: Brytyjczycy muszą rejestrować pobyt w Polsce? Jest projekt ustawyŹródło: iStock.com
d1jrppy

Brexit – Brytyjczycy muszą zarejestrować pobyt w Polsce

Skutki brexitu boleśnie odkryją Brytyjczycy mieszkający w Polsce. Wiadomo, że do 31 grudnia 2020 roku będą musieli zarejestrować swój pobyt w naszym kraju. Rząd skierował we wtorek do Sejmu pilny projekt ustawy, która ma regulować status przebywających w Polsce Brytyjczyków. Projekt został przygotowany na wypadek tzw. twardego brexitu, czyli braku porozumienia między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską.
Przypominamy, że planowo Wielka Brytania ma opuścić UE 29 marca 2019 roku.

Brexit – projekt ustawy dla Brytyjczyków

Jak podaje Rzeczpospolita, zgodnie z nowymi przepisami, Brytyjczycy oraz członkowie ich rodzin, którzy mieszkali w Polsce przed brexitem, dostaną 21 miesięcy na złożenie wniosku potwierdzającego ich status pobytowy w Polsce. Oznacza to, że do 31 grudnia 2020 roku będą mogli wystąpić o przyznanie im zezwolenia na stały lub czasowy pobyt. Wydawanie zezwoleń ma być bezpłatne, a wnioski złożone po terminie nie zostaną rozpatrzone. Należy podkreślić, że Brytyjczycy, którzy 29 marca 2019 roku mieli już prawo do stałego pobytu w Polsce, w okresie przejściowym tj. do 31 grudnia 2020 roku, będą mogli od razu ubiegać się o zezwolenie na pobyt stały po wyjściu z UE. Pozostałe osoby mogą wystąpić jedynie o zezwolenie na czasowy pobyt, na okres pięciu lat. W ich przypadku dopiero po upływie tego czasu pojawi się możliwość ubiegania o stały pobyt.

d1jrppy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jrppy
Więcej tematów