ŚwiatBrexit: Brytyjczycy boją się wyjścia z Unii Europejskiej

Brexit: Brytyjczycy boją się wyjścia z Unii Europejskiej

Brexit: Brytyjczycy obawiają się wyjścia z UE. Rozwód z Unią w wersji Theresy May najpewniej zostanie odrzucony.

Brexit: Brytyjczycy boją się wyjścia z Unii Europejskiej
Źródło zdjęć: © iStock.com

02.01.2019 10:16

Brexit – Brytyjczycy boją się wyjścia z UE

Jeżeli 29 marca 2019 roku dojdzie do twardego brexiut, ceny żywności wzrosną średnio o jedną czwartą. W swojej wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” profesor ekonomii na King’s College w Londynie, Jonathan Portes, oznajmił, że poważne podwyżki mają dotknąć przede wszystkich te produkty, które łatwo się psują (np. warzywa czy francuskie sery). Strach związany z konsekwencjami brexitu pojawia się jednak nie tylko u przeciętnych Brytyjczyków czy przedstawicieli elit jak profesor Portes. Niepokój rośnie również w parlamencie Westminster.

Brexit – decyzja w rękach Westminster

Wiadomo, że Theresa May nie ulega apeła apelom lidera labuszystów Jermy’ego Coryna dotyczących skrócenia przerwy świątecznej i jak najszybszego poddania pod głosowanie umowy rozwodowej. Dąży do tego, żeby tak kluczową dla kraju decyzję deputowani podjęli dopiero w połowie stycznia. Przez takie działanie premier zamierza postawić pod ścianą zarówno zwolenników twardego brexitu w Partii Konserwatywnej, jak i frakcji torystów, która chcąc uniknąć jeszcze większego chaosu dąży do pozostania w UE. W swojej wypowiedzi profesor Portes zwrócił jednak uwagę na fakt, że Wielka Brytania jest demokracją parlamentarną i to Westminster, a nie May, decyduje o przyszłości kraju. Z tego względu umowa szefowej rządu najprawdopodobniej zostanie odrzucona, a Izba Gmin znajdzie inny sposób na powstrzymanie twardego brexitu.

Brexit – Wielka Brytania nie jest gotowa na wyjście z UE

Dowodów na to, że Wielka Brytania nie jest gotowa na opuszczenie Unii Europejskiej jest coraz więcej. W celu zapobiegnięcia paraliżu przewozów przez kanał La Manche, rząd zawarł umowy na uruchomienie do końca marca dodatkowych promów z trzema firmami… jednak jedna z firmy, Seaborn Freight, jeszcze nigdy nie miała do czynienia ze statkami. Wiadomo również, że po powrocie do cel kontrola każdej ciężarówki zajmie 2 min (faktyczny czas to minimum 10) przez co przed Dover i Calais utworzą się korki długie na 30 km. Zaistniała sytuacja sprzyja wzrostom obaw związanych z brakiem lekarstw. Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia na wielką skalę kupuje lodówki, by móc przechowywać w nich przynajmniej podstawowe leki. Przed wizją całkowitego załamania eksportu na terenie całego kontynentu stają rolnicy i 5 tysięcy zakładów mięsnych, z których każdy musi ubiegać się o certyfikat stosowania unijnych norm sanitaryjnych. Pod znakiem zapytania stoi również los hotelu oraz restauracji, które będą musiały wydawać więcej na sprowadzaną ze Wspólnoty żywność oraz zastąpić pracowników z Europy Środkowej. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, w życie wejdzie nowa polityka migracyjna, która zniesie przywileje dla obywateli z krajów Unii. Nie jest pewny także los 1,5 mln Brytyjczyków żyjących za granicą, na terenie Wspólnoty. Coraz więcej z nich bierze pod uwagę wystąpienie o hiszpańskie, francuskie lub niemieckie obywatelstwo.

brexitunia europejskaue
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)