Trwa ładowanie...
25-06-2016 12:43

Brexit. Będzie kolejne referendum w Wielkiej Brytanii? Zebrano już ponad milion podpisów

• Ponad milion podpisów pod petycją wzywającą do kolejnego referendum
• To reakcja na zaskakujące dla wielu wyniki głosowania ws. wyjścia WB z UE
• Petycje założył założył William Oliver Healey

Brexit. Będzie kolejne referendum w Wielkiej Brytanii? Zebrano już ponad milion podpisówŹródło: AFP
d2kqmc5

Już ponad milion osób podpisało się w Wielkiej Brytanii pod petycją dotyczącą zorganizowania drugiego referendum w sprawie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. To reakcja na zaskakujące dla wielu wyniki głosowania, w którym Brytyjczycy zdecydowali o opuszczeniu Wspólnoty.

Teraz ci z nich, którzy nie chcą Brexitu, zażądali zorganizowania drugiego referendum. W internecie umieszczona została petycja w tej sprawie, założył ją William Oliver Healey. Podpisało się pod nią już ponad milion osób, a strona internetowa z petycją kilkukrotnie zawieszała się ze względu na ogromne zainteresowanie brytyjskich internautów.

"My, niżej podpisani, wzywamy rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, by wdrożyć zasadę, zgodnie z którą w sytuacji, gdy głosy za pozostaniem lub wyjściem z UE wyniosą mniej niż 60 proc., a frekwencja wyniesie mniej niż 75 proc., powinno odbyć się kolejne referendum - napisano w petycji.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

"Zgodnie z brytyjskimi procedurami, do petycji ustosunkować musi się rząd oraz parlament. Swój podpis pod petycją może złożyć każdy pełnoletni obywatel Wielkiej Brytanii" - czytamy na rządowej stronie z petycjami.

(fot. WP)
Źródło: (fot. WP)

W referendum Brexit poparło 51,9% głosujących, za pozostaniem w Unii było 48,1% Brytyjczyków. Premier David Cameron powiedział, że trzeba uszanować werdykt społeczeństwa jednocześnie deklarując, że w ciągu kilku miesięcy poda się do dymisji. Nastąpi to zapewne na jesieni.

(fot. WP)
Źródło: (fot. WP)
d2kqmc5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kqmc5
Więcej tematów