Brak ważnego OC – co za to grozi i jak zapobiegać z kalkulatorem OC?
Według szacunków UFG w 2017 roku nawet 90 tysięcy kierowców mogło poruszać się po polskich drogach bez ważnego OC. Jakich konsekwencji mogą spodziewać się nieubezpieczeni kierowcy? Sprawdź także, dlaczego kalkulator OC jest niezbędny przy wyliczaniu wysokości składki.
Ubezpieczenie OC – dlaczego jest niezbędne?
Posiadanie ważnego OC przez właściciela pojazdu jest normowane przez polskie prawo. W razie kolizji lub wypadku spowodowanego przez osobę z ważnym OC to ubezpieczyciel ponosi koszty naprawy wyrządzonych szkód osobom trzecim (np. kierowcom lub pieszym). Wybierając swoje ubezpieczenie należy po wstępnym porównaniu ofert przejść do kalkulatora OC, który w wygodny sposób pozwala wyliczyć obowiązującą wysokość składki dla danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Co więcej, często oferują oni zniżki za skorzystanie z kalkulatora OC znajdującego się na stronie internetowej konkretnego towarzystwa.
Kolizja a brak ważnego OC
Inaczej ma się sytuacja w momencie, gdy sprawcą jest osoba, która nie posiada ważnej polisy OC na kierowany pojazd. Wtedy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wypłaci odszkodowanie osobom pokrzywdzonym, a następnie w ramach roszczenia regresowego wystąpi o zwrot całej sumy do właściciela nieubezpieczonego pojazdu. Jeśli w czasie kolizji pojazdem kierował inny kierowca, on również będzie odpowiadał za powstałą szkodę w ramach solidarności zbiorowej. Zwrotu pieniędzy do UFG może dokonać jedna z tych osób.
Kiedy UFG może zwrócić się o okazanie dokumentów zawarcia OC?
Jeśli podczas kontroli pojazdu (np. przez policję) nie zostanie okazany dokument, który potwierdza zawarcie umowy OC z danym towarzystwem ubezpieczeniowym, UFG zwróci się do właściciela pojazdu w tej sprawie. Po otrzymaniu wezwania należy w ciągu 30 dni od daty jego odbioru udzielić informacji o tym, że umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obowiązywała w chwili, w której doszło do kontroli lub udowodnić, że obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC nie dotyczy.
Co się dzieje, gdy osoba dostająca wezwanie nie ma ważnego OC?
Jeśli jednak okaże się, że skontrolowany kierowca nie posiada ważnego OC, musi do 30 dni uiścić opłatę, która zostanie określona w wezwaniu od UFG. Jeśli termin nie zostanie dotrzymany, sprawa automatycznie egzekwowana jest przez Urząd Skarbowy znajdujący się najbliżej miejsca pobytu osoby nieposiadającej ubezpieczenia.
Od czego zależy wysokość grzywny?
Przede wszystkim od rodzaju pojazdu nieubezpieczonej osoby. W przypadku samochodów osobowych kara finansowa jest równowartością 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Natomiast przy samochodach ciężarowych, ciągnikach samochodowych i autobusach, stanowi ona 3-krotność minimalnej pensji. Najniższa grzywna dotyczy pozostałych pojazdów – 1/3 minimalnego wynagrodzenia. Na wysokość kary ma również wpływ okres, w którym pojazd był nieubezpieczony. Dlatego jeśli np. samochód osobowy był nieubezpieczony do 3 dni, mandat wyniesie 20 procent od podstawowej kwoty. Z kolei pojazd nieubezpieczony przez 4-14 dni generuje 50 procentową grzywnę w wysokości 2100 zł. Na poniższej infografice przedstawione są obowiązujące w 2018 r. grzywny, których wysokość określana jest przez przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Ilu kierowców porusza się po polskich drogach bez ważnego OC?
Zgodnie z szacunkami UFG na rok 2017, w Polsce mogło być nawet 80-90 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Stanowi to 0,4-0,5 procenta wszystkich pojazdów biorących udział w ruchu. Warto nadmienić, że w 2017 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wystawił 81118 wezwań do zapłaty.
Lepiej zapobiegać niż płacić, czyli jak wyliczyć wysokość swojej składki kalkulatorem OC?
Kalkulator OC dostępny jest na stronach wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Aby wyliczyć obowiązującą składkę, należy podawać prawdziwe dane. W pierwszej kolejności podaje się dane samochodu, a następnie właściciela. Przed przystąpieniem do wypełniania formularza dobrze jest przygotować dokumenty, jak dowód osobisty i rejestracyjny, gdyż zazwyczaj po dłuższej chwili braku aktywności ze strony użytkownika kalkulator OC wymaga odświeżenia, a wszelkie dane trzeba podawać ponownie.