Brak porozumienia UE ws. Turcji
Zebranym w Luksemburgu ministrom spraw zagranicznych UE nie udało się przekonać Austrii w niedzielę do przyjęcia mandatu negocjacyjnego z Turcją, co jest niezbędnym warunkiem rozpoczęcia w poniedziałek rozmów członkowskich z Ankarą.
O 9.30 rano wznawiamy rozmowy - powiedział w nocy z niedzieli na poniedziałek minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld.
O tej godzinie miało się rozpocząć w Luksemburgu spotkanie oceniające współpracę Chorwacji z haskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, czyli postępów na drodze Zagrzebia do UE. Zostało jednak odłożone do czasu rozwiązania kwestii tureckiej.
To frustrująca sytuacja. Mam nadzieję i modlę się, że jutro zdołamy dojść do porozumienia - powiedział szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw, który nie potrafił nakłonić Wiednia do zmiany stanowiska.
Austria, gdzie 80% społeczeństwa sprzeciwia się członkostwu Turcji w UE, upiera się, by Ankarze zaoferować alternatywne rozwiązanie, jak np. "uprzywilejowanego partnerstwo", o czym jednak Turcja nie chce słyszeć. Jednocześnie wiadomo, że Austria chętnie widziałaby Chorwację we Wspólnocie.
Sposób w jaki Austria zaproponowała rozwiązanie tej sprawy, jest nie do przyjęcia dla 24 pozostałych państw - powiedział Rotfeld. Zdaniem polskiego ministra, w stanowisku Austrii brakuje "dobrej wiary". Rotfeld przypomniał, że grudniowa decyzja przywódców unijnych o otwarciu negocjacji członkowskich z Turcją zapadała jednomyślnie, czyli z udziałem Wiednia.
W grudniu 2004 roku na szczycie w Brukseli przywódcy unijni uznali, że Turcja spełniła kryteria polityczne, w tym związane z prawami człowieka, i obiecali otwarcie negocjacji członkowskich 3 października. Podkreślili jednak, że nie ma gwarancji, że zakończą się one przyjęciem Turcji do Unii.
Kiedy rokowania prowadzi się w dobrej wierze, jest nadzieja, że strony się dojdą do porozumienia. Nie wiem, czy tutaj jest ta dobra wiara. Strony, w tym również rząd austriacki, wiedziały, na co się w grudniu zgadzają, co potem kilkakrotnie potwierdzano - powiedział Rotfeld.
Jeżeli dzisiaj ktoś na nowo ten temat podejmuje, to znaczy, że ma jakiś inny zamiar. Ja uważam, że ten inny zamiar wynika z sytuacji wewnętrznej Austrii - dodał.
Pytany, jakie widzi szanse na wyjście z impasu w poniedziałek, powiedział, że "wszystko jest otwarte".
Uroczyste rozpoczęcie negocjacji z Turcją przewodniczący UE Brytyjczycy zaplanowali na godzinę 17 w poniedziałek. Minister spraw zagranicznych Turcji potrzebuje trzech godzin, by dotrzeć z Ankary do Luksemburga. Wcześniej musi jednak zaakceptować ewentualne zmiany w mandacie negocjacyjnym.
Inga Czerny, Michał Kot