Trwa ładowanie...

Bracia Sekielscy gorzko o działaniach prokuratury. "Styk władzy z kościelną hierarchią jest patologiczny"

- Nie musimy się czarować, że prokuratura jest w 100% niezależna. Wiemy, że rządzi nią polityk, który ma możliwość ręcznego sterowania poszczególnymi prokuratorami - mówi Marek Sekielski. Razem z bratem Tomaszem opowiadali o reakcjach śledczych na film "Tylko nie mów nikomu". Zdradzili również datę premiery drugiej części.

Bracia Sekielscy gorzko o działaniach prokuratury. "Styk władzy z kościelną hierarchią jest patologiczny"Źródło: PAP
d2nd3xc
d2nd3xc

Bracia Tomasza i Marek Sekielscy zostali laureatami Nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego. Autorzy głośnego reportażu "Tylko nie mów nikomu" w porannej rozmowie z Beatą Lubecką podziękowali kapitule za nagrodę

- Wydawało mi się to bardzo prawdopodobne. Analizując fantastyczne materiały, których w tym roku było mnóstwo, to jednak zasięg naszego filmu jest argumentem przesądzającym - powiedział Marek Sekielski, podkreślając, że "23 miliony odsłon to nie jest widownia spotykana w Polsce".

Z kolei Tomasz Sekielski zapowiedział, że pod koniec stycznia pojawi się kolejna część reportażu pod tytułem "Zabawa w chowanego". Skąd taki tytuł? Jak tłumaczy, "z jednej strony to najbardziej znana z dzieciństwa zabawa, a druga rzecz - to ukrywanie przestępców seksualnych".

Nowe stanowisko dla Tuska. Borys Budka o gratulacjach Andrzeja Dudy dla byłego premiera

- To są łzy, to są nerwy, to zniszczone życie. Najtrudniejsze były te spotkania, mimo że w swojej 25-letniej karierze dziennikarskiej widziałem wiele tragedii, te historie mocno mną wstrząsnęły - mówił Tomasz Sekielski o rozmowach z ofiarami duchownych.

d2nd3xc

Jego brat zaznaczył, że poważnym problemem w realizacji filmu były finanse. - To było trudne. Przez 7-8 miesięcy nie wiedzieliśmy, czy będziemy w stanie zrealizować ten film w rozsądnym terminie - powiedział Marek Sekielski. - Później okazało się, że to silna strona filmu. Dzięki temu, że nie stał za nami nadawca, inna była nasza wiarygodność. Zamknęliśmy usta krytykom - dodał.

Marek Sekielski: prokuraturą rządzi polityk

Podczas rozmowy pojawiała się kwestia działań prokuratury po emisji filmu o pedofilii w polskim kościele. Według Tomasza Sekielskiego, niektórzy śledczy wykonali "pozorowane ruchy".

- Odnoszę wrażenie, że jest (prokuratura - przyp. red.) bezradna wobec biskupów, którzy nie chcą udzielać informacji, przekazywać dokumentacji dot. księży - dodał.

Marek Sekielski pytany o to, czy prokuratura rozkłada parasol ochronny nad biskupami odpowiedział twierdząco. - Niestety tak, ale nie zawsze. Są prokuratorzy, którzy zajmowali się sprawami, ale umarzali pewne wątki ze względów proceduralnych - tłumaczył.

d2nd3xc

- Nie musimy się czarować, że prokuratura jest w 100% niezależna. Wiemy, że rządzi nią polityk, który ma możliwość ręcznego sterowania poszczególnymi prokuratorami - zaznaczył Sekielski. - Tutaj styk władzy z kościelną hierarchią jest w pewien sposób patologiczny. Dlatego też mamy o czym robić kolejny film - zapowiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Radio ZET

d2nd3xc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nd3xc
Więcej tematów