Bp Libera: Radio Maryja budzi niepokój biskupów
Radio Maryja "budzi niepokój" polskich biskupów - powiedział sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Piotr Libera, podsumowując wizytę polskich biskupów w Watykanie.
Dlatego, jak zaznaczył bp Libera, biskupi polscy odwiedzając kongregacje watykańskie, poruszali temat Radia Maryja. Nie ma gotowych rozwiązań. Stolica Apostolska wskazuje generalnie, że jest to problem, który powinien być rozwiązany tutaj w Polsce, w gronie Konferencji Episkopatu Polski - podkreślił.
Biskupi z całego świata wizytę Ad limina Apostolorum (Do progów Apostolskich) składają raz na pięć lat. Polscy biskupi składali wizytę w trzech grupach - od 21 listopada do 17 grudnia. Do progów Apostolskich udało się 100 biskupów. Ostatnia grupa hierarchów powróciła do Polski w niedzielę.
Bp Libera pytany przez dziennikarzy, czy papież Benedykt XVI odniósł się do Radia Maryja, odpowiedział, że nie - tylko ogólnie do działalności mediów świeckich, a także katolickich. Ojciec Święty prosi, żeby korzystać ze świeckich środków społecznego przekazu - radia i telewizji, a także z katolickich mediów, ale one - jak zaznaczył bp Libera - muszą pozostawać w ścisłej jedności z biskupami.
Zapytany, jak należy rozumieć słowa eksperta watykańskiej Kongregacji Nauki i Wiary, że "media, które nie podzielają stanowisk Konferencji Episkopatu Polski, nie mogą być uznawane za katolickie", bp Libera odpowiedział: Rozmowy w kongregacjach mają luźny charakter i nie można ich traktować jako wytycznych, jako obowiązujących zasad.
Dodał, że temat Radia Maryja został zasygnalizowany, zostały podane ogólne zasady. My natomiast te ogólne zasady kościelne musimy przełożyć na konkret, ale potrzeba jeszcze na to czasu i ewangelicznej cierpliwości - zaznaczył sekretarz Episkopatu.
Na pytanie, czy zmieni się coś w kontaktach z Radiem Maryja po wizycie polskich biskupów Ad limina Apostolorum, bp Libera oświadczył, że okazją do przemyślenia tego zagadnienia będzie najbliższe Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski (pod koniec stycznia 2006 roku). Będzie przeprowadzona pogłębiona analiza za i przeciw, i szukanie złotego środka w tej kwestii - podkreślił sekretarz Episkopatu.
Pytany, czy Watykan nalegał na biskupów polskich, by konkretnie rozwiązać problem Radia Maryja, bp Libera oświadczył, że "żadnych nalegań nie było" i że jest to problem, który - jak podkreślano w kongregacjach watykańskich - Konferencja Episkopatu Polski "musi rozwiązać sama". Dodał, że po wizycie w Watykanie pojawił się "pozytywny" impuls, żeby do tego trudnego tematu powrócić.
Sekretarz Episkopatu dodał, że papież Benedykt XVI zachęcał polskich biskupów do tego, by stworzyć w Polsce duszpasterstwo dla dziennikarzy, dla ludzi mediów.
Uczestniczący w konferencji biskup radomski Zygmunt Zimowski powiedział, że "Radio Maryja jest ochrzczone, ale należy je teraz wybierzmować, ale to zadanie należy już do biskupów".
Mówiąc o przebiegu wizyty Ad limina Apostolorum, bp Zimowski podkreślił, że we wszystkich kongregacjach watykańskich dziękowano Polsce za to, że wydała tak wspaniałego papieża Jana Pawła II, z czego - jak zaznaczył - byli bardzo dumni.
Podkreślił też, że papież Benedykt XVI w przemówieniu do polskich biskupów wskazał, że jednym z najważniejszych zadań dla polskiego Kościoła jest "zachowanie tożsamości katolickiej i narodowej w procesie integracji europejskiej".