Trwa ładowanie...
d1chqnk
08-06-2006 08:10

Borusewicz: zakres działania CBA będzie ściśle ograniczony

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz ocenił pozytywnie przyjętą przez Senat ustawę o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Marszałek zastrzegł w "Sygnałach Dnia" radiowej Jedynki, że zakres działania CBA będzie ściśle ograniczony.

d1chqnk
d1chqnk

Zdaniem gościa radiowej Jedynki, rozwiązania, zaproponowane w ustawie i dotyczące zbierania informacji i zabezpieczenia przed ich przeciekiem, są analogiczne do ustaw na temat innych służb i policji. Marszałek Borusewicz przypomniał, że Centralne Biuro Antykorupcyjne będzie dodatkową służbą, zajmującą się jedynie wycinkiem życia gospodarczego, dotyczącego spraw na styku władzy publicznej i prywatnego biznesu. Podkreślił, że do jej zadań będzie należało dokonywanie dodatkowych sprawdzeń, oprócz procedur, prowadzonych przez inne organy.

Marszałek Senatu nie zgodził się z opinią przeciwników ustawy, zdaniem których CBA będzie miało zbyt duże uprawnienia, przysługujące przy zbieraniu informacji o osobach, podejrzewanych o korupcję. Bogdan Borusewicz zapewnił, że uprawnienia te są identyczne jak w przypadku innych służb specjalnych czy policji.

CBA ma umożliwić zwalczanie korupcji. Jego funkcjonariusze będą mieli uprawnienia śledcze. Będą mogli zakładać podsłuchy, będą też mieli prawo do kontroli firm działających na styku z interesami Skarbu Państwa.

Marszałek Senatu jest przekonany o konieczności likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i powołania na ich miejsce nowych organów. Bogdan Borusowicz przypomniał w "Sygnałach Dnia" radiowej Jedynki, że ustawami w tej sprawie zajmie się dziś Senat na drugim posiedzeniu.

d1chqnk

Marszałek Senatu wyjaśnił, że nowe służby muszą zastąpić WSI, gdyż było wiele problemów, związanych z ich funkcjonowaniem; w dodatku WSI były trudne do kontrolowania przez czynniki cywilne.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą, WSI mają przestać istnieć 30 września a od 1 października będą działać nowe służby: Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Służba Wywiadu Wojskowego.

W świetle ustawy sejmowej będą to służby cywilne, które tylko podczas wojny lub w razie mobilizacji wejdą w skład Sił Zbrojnych. Na czele nowo utworzonych służb ma stanąć osoba cywilna, ale same służby będą podlegać szefowi resortu obrony.

Funkcjonariusze, którzy byli zatrudnieni w Wojskowych Służbach Informacyjnych przejdą weryfikację przed specjalną komisją. Dopiero ona podejmie decyzję, czy mogą pracowac w nowych służbach.

d1chqnk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1chqnk
Więcej tematów