ŚwiatBorowski: system nicejski potrzebny całemu regionowi

Borowski: system nicejski potrzebny całemu regionowi

Walka o wdrożenie nicejskiego systemu
głosowania jest ważna nie tylko dla Polski, ale dla całego
regionu, który wchodzi do Unii Europejskiej - przekonywał
marszałek Sejmu Marek Borowski, który przebywa z wizytą w Pradze.

Borowski spotkał się z komisjami integracji europejskiej i zagraniczną Izby Poselskiej czeskiego parlamentu oraz z szefem Senatu Petrem Pithartem. Teraz rozmawia z liderami opozycyjnej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS). Jeszcze we wtorek spotka się z prezydentem Vaclavem Klausem i ministrem spraw zagranicznych Cyrilem Svobodą.

Premier Vladimir Szpidla odwołał spotkanie z polskim gościem ze względu na zły stan zdrowia.

_ "System nicejski, którego bronimy, jest potrzebny nie tylko Polsce, ale całemu regionowi, który teraz wchodzi do UE"_ - powiedział Borowski dziennikarzom. Podkreślił, że system ten podnosi rangę i możliwości tych krajów w Unii. "Nie należy rezygnować z walki o wdrożenie tego systemu" - dodał.

Polska opowiada się za nicejskim systemem głosowania w Radzie UE, który daje Polsce tylko dwa głosy mniej niż Niemcom. Francja i Niemcy chcą, aby większą rolę przy podejmowaniu decyzji odgrywały duże kraje Unii, z największą liczbą ludności.

Borowski przekonywał też Czechów, że współpraca między obydwoma krajami leży we wspólnym ich interesie. Według niego, dotychczasowe rozmowy z przedstawicielami krajów całej Grupy Wyszehradzkiej wskazują, że państwa te cały czas mają wspólne interesy i będą miały wspólne cele w Unii Europejskiej.

_ "Jest szereg takich zamierzeń, wspólnych celów, które możemy osiągnąć - poczynając od polityki budżetowej UE poprzez wspólne wejście do strefy Schengen, politykę wschodnią Unii, dostęp do rynków pracy w pozostałych krajach UE. Powinniśmy zdecydowanie postawić na współpracę"_ - podkreślił marszałek.

Zaznaczył, że ocena polskiego stanowiska w sprawie unijnej konstytucji dzieli czeską opozycję i koalicję. Ta pierwsza popiera nasze stanowisko, podczas gdy ugrupowania rządzące są "bardziej wstrzemięźliwe". Marszałek zaznaczył jednak, że konieczne było wytłumaczenie polskiego stanowiska czeskim partnerom.

_ "To nie znaczy, że zaraz wszyscy do wszystkiego się przekonają, ale stanowiska budowane są stopniowo i każdy argument ma tutaj swoje znaczenie"_ - powiedział Borowski pytany o opinię Czechów na temat polskiego stanowiska w sprawie unijnej konstytucji.

Marszałek uzyskał zapewnienie, że Czesi jeszcze raz przeanalizują korzyści i koszty ewentualnej obrony systemu nicejskiego. (iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)