Trwa ładowanie...
dzgbocb
17-12-2004 20:40

Borowski do Belki: przywrócić status minister Środy

Przewodniczący Socjaldemokracji Polskiej Marek Borowski zwrócił się do premiera Marka Belki o przywrócenie dotychczasowego statusu Pełnomocnikowi Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Jak napisał w liście do premiera, decyzja o przeniesieniu urzędu pełnomocnika do resortu polityki społecznej została odebrana "przez wiele stowarzyszeń i grup środowiskowych" jako "degradacja" tego urzędu.

dzgbocb
dzgbocb

W miniony wtorek Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie dotyczące pełnomocnika, zgodnie z którym od 1 stycznia 2005 roku pełnomocnik ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Magdalena Środa będzie podsekretarzem stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej (MPS).

Według rządu, nowelizacja jest konsekwencją tego, że nadzór nad urzędem pełnomocnika sprawuje wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka, która od listopada tego roku jest także ministrem polityki społecznej.

"Nie planowałam kariery urzędniczej"

Sama Środa mówiła w czwartek, że "nie dawała swojej zgody na pracę w Ministerstwie Polityki Społecznej". Miałam pracować w urzędzie, który będzie coraz bardziej niezależny - powiedziała. Jak dodała, nie planowała kariery urzędniczej, a chciała zrobić coś na rzecz kobiet.

Rzecznik rządu Dariusz Jadowski zapewnił w czwartek, że premier Marek Belka "jest jak najdalej od umniejszania w jakimkolwiek stopniu" znaczenia spraw, którymi zajmuje się Magdalena Środa. Zaznaczył, że premier rozważy jeszcze ostateczną decyzję w sprawie przeniesienia urzędu pełnomocnika do resortu polityki społecznej.

dzgbocb

"Pozwalam sobie przypomnieć panu premierowi, że w odczuciu wielu stowarzyszeń i grup środowiskowych, podjęta przez pana premiera decyzja została odebrana jako degradacja urzędu pełnomocnika. Przypominam też, że dyskusja o usytuowaniu urzędu pełnomocnika odbyła się na początku pracy Rady Ministrów tej kadencji i od tej pory nie zaszły żadne nowe okoliczności, które podważałyby poczynione wówczas ustalenia" - czytamy m.in. w liście przewodniczącego SdPl Marka Borowskiego do szefa rządu.

Niepokojący tryb?

Zdaniem SdPl, "niedobrze się stało, że decyzja o podporządkowaniu urzędu Pełnomocnika Ministerstwu Polityki Społecznej zapadła w trakcie konferencji w Genewie, na której rządy europejskie podejmowały decyzje o potwierdzeniu dalszej skutecznej realizacji polityki na rzecz równości płci oraz pod nieobecność min. Magdaleny Środy".

Socjaldemokrację niepokoi także "tryb podjęcia decyzji o przeniesieniu pełnomocnika, i to, że nie konsultowano jej z organizacjami kobiecymi". SdPl uważa, że "najkorzystniejsze" byłoby powołanie Urzędu Pełnomocnika ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Skoro jednak nie jest to przewidziane w obecnie obowiązujących regulacjach prawnych, sugeruje rozważenie decyzji, "która na powrót sytuowałaby Pełnomocnika ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn w strukturze Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".

Poważne upomnienie

8 listopada w Sztokholmie Magdalena Środa powiedziała dziennikarzowi Reutera m.in., że "katolicyzm nie wspiera bezpośrednio, ale też nie sprzeciwia się przemocy wobec kobiet. Istnieją jednak pośrednie związki, poprzez kulturę, która jest silnie oparta na religii".

Wypowiedź ta wywołała burzę. Dymisji Środy domagały się opozycja i środowiska prawicowe. Premier nie odwołał jej ze stanowiska, lecz udzielił "poważnego upomnienia".

Organizacje, m.in. Ośrodek Informacji Środowisk Kobiecych, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Forum Organizacji Pozarządowych współpracujące z PGK, zaapelowały do premiera o cofnięcie decyzji rządu.

dzgbocb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzgbocb
Więcej tematów