Trwa ładowanie...

Bon turystyczny. Komu będzie przysługiwać 1000 zł na wakacje? Kiedy ruszą wypłaty?

Bon turystyczny 1000+ to nowy projekt, który nie tylko wsparłby obywateli wybierających się na urlop kwotą 1000 zł na wakacje, ale również całą polską branżę turystyczną. Program jest na razie w fazie projektowania.

Share
Bon turystyczny. Komu będzie przysługiwać 1000 zł na wakacje? Kiedy ruszą wypłaty?
Źródło: Pixabay
d1oe7yg

Rząd pracuje nad nowym programem o nazwie "Bon turystyczny 1000+"

Mógłby on wejść w życie jeszcze w tym roku, co oznacza że już w najbliższych miesiącach Polacy otrzymaliby 1000 zł na wakacje. Jak przekazała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, świadczenie to byłoby przekazywane w formie bonu (przedpłaconej karty), a nie w formie gotówkowej. Warunkiem skorzystania z bonu turystycznego byłoby wykorzystanie go na wakacje w kraju, czyli np. wynajęcie domku w górach lub nad polskim morzem, wypożyczenie łódki lub rowerka wodnego, opłacenie przewodnika krajowego lub zakup biletu wstępu do muzeum czy galerii sztuki.

Bon turystyczny 1000+ na stałe

Bon turystyczny, który ma szansę wejść w tym roku, nie byłby świadczeniem jednorazowym. Według założeń rządu, zostałby on wprowadzony już na stałe, by obywatele co roku mogli otrzymywać 1000 zł na wakacje, a przedstawiciele branży turystycznej wiedzieli, że do nich te pieniądze trafią.

Bon turystyczny byłby finansowany częściowo przez państwo, a częściowo przez pracodawców, z tym że proporcje zmieniałyby się z każdym rokiem. W 2020 roku 90 proc. wartości bonu pokryłoby państwo, natomiast 10 proc. pracodawcy. Od przyszłego roku wkład państwa stopniowo by się zmniejszał. Z kolei pracodawcy, jak zaznaczyła minister Emilewicz w rozmowie z money.pl, będą mogli odliczać od podstawy opodatkowania tego typu wydatki.

d1oe7yg

Dla kogo bon turystyczny 1000+?

Jeśli nowy program wejdzie w życie, bon turystyczny, czyli 1000 zł na wakacje otrzymają tylko osoby zatrudnione na umowy o pracę, których miesięczny dochód nie przekracza 5200 zł brutto. Bon turystyczny 1000+ nie będzie natomiast przysługiwał ani samozatrudnionym, ani osobom pracującym na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie.

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

d1oe7yg

Podziel się opinią

Share
d1oe7yg
d1oe7yg
Więcej tematów