Bogdan Zdrojewski przejął obowiązki ministra kultury
Bogdan Zdrojewski przejął obowiązki ministra kultury i dziedzictwa narodowego, po ceremonii zaprzysiężenia rządu przez prezydenta. Przekazanie urzędu przez ustępującego szefa ministerstwa Kazimierza M. Ujazdowskiego odbyło się w siedzibie resortu.
Dziękując za dotychczasową pracę Kazimierzowi Michałowi Ujazdowskiemu, Zdrojewski podkreślił, że uznaje "przerwany w połowie kadencji dorobek odchodzącego ministra kultury za wart kontynuowania". Będę to czynić - zapewnił Zdrojewski.
Dziedzictwo narodowe budowane jest w systemie ciągłym; jest taka potrzeba w ministerstwie kultury, aby mniej było rewolucji, a więcej ewolucji; aby dokładać wartości, a nie - je odejmować - mówił Zdrojewski.
Związany przez wiele lat z Wrocławiem minister Zdrojewski obiecał, że "nie ma zamiaru przenosić stolicy z Warszawy do Wrocławia, tylko opiekować się dziedzictwem i tym, co dziedzictwem może się stać w najbliższych latach".
Odchodzący minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski zaakcentował, że jest "zaszczycony", przekazując swoją misję i pracę w resorcie kultury "świetnemu parlamentarzyście, pierwszemu prezydentowi Wrocławia w wolnej Polsce i jednemu z najlepszych polskich samorządowców".
Jestem przekonany, że Bogdan Zdrojewski nie tylko umocni mecenat w sferze kultury, ale będzie także autorem wielu sukcesów (...). Zostawiam gospodarstwo w dobrym stanie i liczę na jego pomnożenie - mówił Ujazdowski.
Ustępujący szef resortu kultury uważa, że najważniejszym zadaniem nowego ministra powinien być "aktywny mecenat w sferze kultury".
W przesłanym mediom komunikacie, Ujazdowski stwierdził, że "byłoby dobrze, gdyby nowy minister, który dziedziczy najlepszy budżet w sferze kultury po roku 1989 (ponad 2 mld zł) prowadził politykę aktywnego mecenatu, zachował równowagę między tradycją a nowoczesnością, muzealnictwem, edukacją historyczną, ochroną zabytków a sztuką współczesną".
Podkreślił też, że istotne będzie utrzymanie silnej pozycji inwestycji kulturalnych (Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Historii Polski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
w programach finansowanych ze środków europejskich. "Liczę również na to - napisał w swym apelu Ujazdowski - że polityk, który ma zdolność budowania szerokiego konsensusu, będzie strażnikiem rzeczywistego pluralizmu w kulturze".