Bogdan Święczkowski po spotkaniu z KW: zostałem wysłuchany z życzliwością i zrozumieniem
• Prokurator krajowy spotkał się z delegacją Komisji Weneckiej
• Tematem rozmowy była nowelizacja ustawy o policji, zmieniająca m.in. zasady inwigilacji
• W ocenie Święczkowskiego spotkanie było "bardzo owocne"
29.04.2016 | aktual.: 29.04.2016 10:33
- Spotkanie było bardzo owocne, przyniosło ono wiele obopólnych, nowych informacji; Komisja Wenecka powzięła wiele nowych informacji, nową wiedzę, która zapewne pozwoli odpowiednio procedować (...). Cieszę się, że zostałem wysłuchany z życzliwością i zrozumieniem, takie odniosłem wrażenie przynajmniej z rozmowy z członkami Komisji - mówił prokurator krajowy Bogdan Święczkowski w oświadczeniu wygłoszonym po spotkaniu.
Prokurator zastrzegł, że nie jest jego rolą ocenianie nowelizacji ustawy o policji pod kątem prawnym. - Mogę jednak oświadczyć, że sprawdza się ona w praktyce, a jednocześnie zapewnia w całości respektowanie podstawowych praw i wolności obywatelskich i o tym właśnie opowiedziałem naszym gościom - dodał Święczkowski.
Jak zaznaczył, podczas rozmowy poinformował delegatów Komisji, że omawiana nowelizacja oraz nowe Prawo o prokuraturze "wbrew doniesieniom niektórych mediów, czy komentatorów życia publicznego, w sposób realny zwiększyły kontrolę nad działaniami operacyjno-rozpoznawczymi policji i innych służb".
Delegacja KW w Polsce
Delegacja przybyła do Prokuratury Krajowej około godz. 8. Rozmowy te były pierwszym punktem piątkowego programu wizyty delegacji w Polsce. Ma ona tego dnia rozmawiać jeszcze z ministrem koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, przedstawicielami MSWiA, Sejmu i Senatu, a także z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem.
Z kolei w czwartek delegaci Komisji rozmawiali z reprezentantami Ministerstwa Sprawiedliwości - m.in. wiceministrem Marcinem Warchołem. Spotkali się także z przedstawicielami Naczelnej Rady Adwokackiej, a także organizacji pozarządowych: Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Fundacji Panoptykon.
Ustawa o policji
Przygotowana przez posłów PiS nowela w sumie kilkunastu ustaw regulujących zasady inwigilacji, która jest tematem rozmów KW w Warszawie, była wykonaniem wyroku TK z lipca 2014 r. TK uznał wtedy za niekonstytucyjne część zasad pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej.
Nowelizację Sejm uchwalił 15 stycznia, przy sprzeciwie całej opozycji. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia. Prezydent podpisał ją 3 lutego. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 7 lutego - dzień po tym, gdy w życie wszedł wyrok TK z 2014 r.
Zgodnie z nowelą, kontrola operacyjna - po uprzedniej zgodzie sądu - polega na: podsłuchu; podglądzie osób w "pomieszczeniach, środkach transportu lub miejscach innych niż publiczne"; kontroli korespondencji (w tym elektronicznej); kontroli przesyłek; uzyskiwaniu danych z "informatycznych nośników danych, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, systemów informatycznych i teleinformatycznych". Łączny okres kontroli nie może przekroczyć 18 miesięcy (nie dotyczy to kontrwywiadu). Najwięcej kontrowersji wywołała sprawa pozyskiwania przez służby danych internetowych.
Komisja przygotowuje opinię w sprawie tej nowelizacji na prośbę Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy; stanowisko ma zostać przyjęte na najbliższej sesji plenarnej Komisji 10-11 czerwca. W skład przebywającej w Polsce delegacji Komisji wchodzą jej sprawozdawcy: Regina Kiener, Iain Cameron i Ben Vermeulen oraz sekretarz Komisji Thomas Markert, a także doradca sekretariatu ds. prawnych Grigory Dikov.