PolitykaBogdan Borusewicz: zwrócę się do prezydenta o dodatkowe uzasadnienie referendum

Bogdan Borusewicz: zwrócę się do prezydenta o dodatkowe uzasadnienie referendum

- Otrzymałem od prezydenta projekt referendum w dniu 25 października. Trzy pytania w nim zawarte są dość ogólne. Zwrócę się do Andrzeja Dudy o dodatkowe uzasadnienie skutków prawnych i finansowych referendum - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Bogdan Borusewicz: zwrócę się do prezydenta o dodatkowe uzasadnienie referendum
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

21.08.2015 | aktual.: 21.08.2015 19:33

Do marszałka Senatu wpłynął projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ws. zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i Lasów Państwowych - poinformował marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Pytania zawarte we wniosku prezydenta brzmią: "Czy jest Pan/Pani za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe?", "Czy jest Pan/Pani za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem obowiązku szkolnego od 7. roku życia", "Czy jest Pan/Pani za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy?"

- Pytania są dość ogólne i nieprecyzyjne, taka jest moja ocena wstępna - powiedział Borusewicz. Uzasadniał, że pytanie o obniżenie wieku emerytalnego nie mówi, do jakiego wieku, wiek emerytalny może być obniżony i jaki staż pracy uprawniałby do świadczeń. Ocenił również, że pytania o Lasy Państwowe i obowiązek szkolny sześciolatków są nieprecyzyjne.

Marszałek Senatu ma wątpliwości także ws. skutków prawnych ani finansowych referendum. - Np. nie napisano, jakie konsekwencje będą dla sześciolatków, które 1 września idą do szkoły, czy jaki dokładnie był dotychczasowy system w przypadku Lasów Państwowych - powiedział Borusewicz.

- Zamierzam zwrócić się do pana prezydenta o dodatkowe uzasadnienie skutków prawnych i finansowych, których w projekcie zarządzeniu referendum nie ma - powiedział Borusewicz.

Dodał, że 4 września Senat rozpatrzy wniosek prezydenta. - Zwołałem Konwent Seniorów na poniedziałek, żeby tę kwestię omówić. Także skierowałem ten projekt postanowienia o referendum do sześciu komisji senackich - dodał Borusewicz.

Powiedział, że w poniedziałek zwróci się także do Krajowego Biura Wyborczego o wyjaśnienie wątpliwości, które ma wobec pytań referendalnych przedstawionych przez Dudę. Dodał, że przed uzupełnieniem wniosku ws. zarządzenia referendum Senat nie powinien głosować nad tym wnioskiem.

- Referendum 6 września było decyzją Komorowskiego, teraz to jest decyzja polityczna, której uległ prezydent Duda - mówił wcześniej Borusewicz.

Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Po wpłynięciu prezydenckiego projektu ws. referendum Senat ma 14 dni na podjęcie decyzji ws. jego przeprowadzenia. Postanowienie prezydenta ogłaszane jest w Dzienniku Ustaw. Referendum przeprowadza się najpóźniej w 90 dniu od dnia ogłoszenia postanowienia.

Andrzej Duda powiedział w czwartek, że zwróci się do Senatu z wnioskiem, by poddać pod referendum kolejne kwestie: wieku emerytalnego, sześciolatków w szkołach oraz prywatyzacji Lasów Państwowych. Referendum miałoby zostać zorganizowane w dniu wyborów parlamentarnych 25 października. Prezydent dodał, że nie odwoła referendum zwołanego na 6 września przez Bronisława Komorowskiego.

- Prezydent chce pytać w referendum tylko o zagadnienia, które są lansowane przez jego zaplecze. Jeśli pan Andrzej Duda chce mieć referendum, musi szanować zdanie tych, którzy go nie wybrali. Polska nie jest państwem jednej partii. Oczekuję rozszerzenia pytań referendalnych po spotkaniu ze wszystkimi siłami politycznymi - oświadczyła w piątek premier Ewa Kopacz w Senacie.

Zgodnie z inicjatywą Komorowskiego, 6 września Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (824)