Trwa ładowanie...
d34l6tr

Boeing Starliner wystartował. Pierwszy lot przełomowej kapsuły

W piątek przed godziną 13 czasu polskiego swój dziewiczy lot w kosmos rozpoczęła kapsuła Starliner firmy Boeing. W przyszłości będzie ona transportować astronautów z wyrzutni znajdujących się w USA do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bezzałogowa kapsuła Starliner tuż przed startem
Bezzałogowa kapsuła Starliner tuż przed startem (PAP/EPA)
d34l6tr

Kapsuła Starliner zamocowana na rakiecie Atlas V wystartowała w swój pierwszy lot o godz. 12.37 czasu polskiego z Centrum Lotów Kosmicznych Kennedy'ego na przylądku Canaveral. Test ma potwierdzić poprawną pracę zarówno rakiety Atlas V, samej kapsuły Starliner, jak i procedur dokowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a później zejścia z orbity i lądowania.

Kapsuła będzie przebywała w kosmosie osiem dni do 28 grudnia. Wtedy wróci na Ziemię. Przebieg startu Starlinera i rakiety Atlas V można śledzić w serwisie YouTube.

d34l6tr

Kapsułę Starliner na potrzeby NASA zaprojektowała forma Boeing. Amerykańska Agencja Kosmiczna będzie mogła dzięki niej wynosić na orbitę okołoziemską astronautów, pracujących na ISS. Kapsuła Starliner jest częścią programu, którego celem jest uniezależnienie się NASA od współpracy z Rosją.

Od wyników dzisiejszego startu zależy, czy NASA zatwierdzi Starlinera do lotów załogowych.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się w odległości ok. 400 km od powierzchni naszej planety. Każdego dnia ISS okrąża Ziemię ok. 16 razy. Stację można zobaczyć na niebie podczas bezchmurnej nocy gołym okiem. Przypomina lecący samolot, jednak porusza się od niego znacznie szybciej. Widać również, że leci wyżej.

d34l6tr

Zobacz też: Polityk mówi, że PiS jest partią pokoju. "Od brutalnego ataku Tuska zaczęła się wielka wojna"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d34l6tr

d34l6tr
d34l6tr
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów