Bodnar odpiera zarzuty. Ma mocny argument

Minister sprawiedliwości zapewnił, że działania, które podejmuje, są "zgodne z prawem". W jego cenie odwołanie 10 prokuratorów jest prawnie wiążące, mimo że Dariusz Barski, określający się jako prokurator krajowy, twierdzi inaczej.

Adam Bodnar jest przekonany, że działa zgodnie z prawem
Adam Bodnar jest przekonany, że działa zgodnie z prawem
Źródło zdjęć: © East News | Jacek Dominski/REPORTER
Magdalena Nałęcz-Marczyk

W poniedziałek Adam Bodnar został zapytany o kwestię powoływania i odwoływania prokuratorów ze swoich stanowisk.

- Mieliśmy w historii polskiej prokuratury dwukrotnie sytuację, kiedy były osoby "pełniące obowiązki" - to był Dariusz Barski zresztą jakiś czas temu oraz pan Zbigniew Wasserman - wyjaśnił dziennikarzowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Taktują siebie jak raka". Wskazał niebezpieczny trend w polityce

I dodał, że instytucja "osoby pełniącej obowiązki" jest powszechnie spotykana w funkcjonowaniu prokuratury, więc decyzje, które one podejmują, są wiążące.

Gdy zwrócono mu uwagę, że zdaniem niektórych mamy do czynienia z dualizmem prawnym, gdzie jedne zmiany prawne są uznawane, a inne nie, Bodnar stwierdził, że "mówienie o dualizmie jest nie na miejscu".

- Jest jeden prokurator generalny, sprawuje swoją funkcję od 13 grudnia i zrobię wszystko, aby doprowadzić do tego, że prokuratura będzie służyła obywatelom - stwierdził.

Bodnar zapewnia, że działa "zgodnie z prawem"

Dodał też, że jest mu "przykro", że osoby, które są formalnie jego zastępcami, "nie chcą współpracować, kwestionują jego działania". - Wszystkie decyzje, które podejmuję, są absolutnie przemyślane i zgodne z prawem - uznał Bodnar.

W poniedziałek przed południem na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości zamieszczono komunikat informujący, że podjęto decyzję o odwołaniu z delegacji oraz z funkcji 10 prokuratorów. "Prokurator Generalny Adam Bodnar, w ścisłej współpracy z p.o. prokuratora krajowego Jackiem Bilewiczem, realizują konsekwentnie program zmian w prokuraturze, mający na celu przywrócenia tej służby obywatelom" - podkreślił resort sprawiedliwości.

W zamieszczonym niedługo potem oświadczeniu na stronie PK podpisanym przez prok. Dariusza Barskiego, jako prokuratora krajowego, oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego, podkreślono, że "powoływanie i odwoływanie prokuratorów regionalnych, okręgowych i rejonowych, a także delegowanie prokuratora powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury do innej jednostki prokuratury i odwołanie z delegacji stanowią ustawowe kompetencje Prokuratora Krajowego".

Jak dodano, wynika to z zapisów Prawa o prokuraturze i kompetencji w tym zakresie nie może przejąć Prokurator Generalny. "Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski" - podkreślono jednocześnie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (230)