Trwa ładowanie...

Bloomberg dostrzegł sukces polskiej firmy

Spółka Mabion zawarła umowę z amerykańską firmą Novavax w celu produkcji nowej szczepionki przeciwko COVID-19. Odnotowała to agencja Bloomberg, która napisała o boomie na polskiej giełdzie w reakcji na to porozumienie.

Share
Bloomberg dostrzegł sukces polskiej firmy
Bloomberg dostrzegł sukces polskiej firmyŹródło: PAP
d2b2033

Umowa obejmuje transfer technologii i próby techniczne dotyczące produkcji antygenu kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. W przedsięwzięcie ma się też zaangażować Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który chce zainwestować do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych. Szczepionka Novavax jest obecnie w trakcie procesu rejestracji w Europejskiej Agencji Leków.

Największa agencja dostrzegła sukces polskiej firmy

Zawarcie umowy zostało dostrzeżone również poza granicami Polski. Poinformował o nim m.in. Bloomberg, największa na świecie agencja prasowa, specjalizuje się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych.

W swej depeszy Bloomberg zwrócił uwagę na boom na warszawskiej giełdzie wywołany ogłoszeniem porozumienia między Mabion i Novavax. "Akcje notowanej na warszawskiej giełdzie firmy biotechnologicznej wzrosły o 89 proc." - pisze agencja.

d2b2033

Polska spółka bije rekordy na giełdzie. Będzie produkowała szczepionkę przeciw COVID-19

Bloomberg odnotował też, że transakcja znacznie poprawiła pozycję spółki Mabion na rynku firm biotechnologicznych w Polsce, która zajmuje teraz piąte miejsce pod względem wartości. Większe są tylko Celon Pharma, Selvita, Ryvu Therapeutics oraz OncoArendi.

Produkcja szczepionki może ruszyć w połowie roku

Prezes PFR Paweł Borys poinformował, że produkcja szczepionek przeciwko COVID-19 przez firmę Mabion mogłaby ruszyć na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku. Linia produkcyjna będzie pod Łodzią.

d2b2033

Novavax jest firmą biotechnologiczną zaangażowaną w dostarczanie nowych produktów, które wykorzystują jej własną, innowacyjną, opatentowaną technologię rekombinowanych szczepionek nanocząsteczkowych w celu zapobiegania szerokiej gamie chorób zakaźnych - podano w informacji.

Źródło: Bloomberg

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2b2033

Podziel się opinią

Share
d2b2033
d2b2033
Więcej tematów