Trwa ładowanie...
d1r909h
rosja
02-12-2007 12:35

Blok mieszkalny w nagrodę za udział w wyborach

W Rosji trwają wybory do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu. Lokalne władze prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie jak największej liczby wyborców. Darmowe strzyżenia i badania lekarskie, karnety na siłownię, losowanie laptopów - to tylko nieliczne z setek "inicjatyw". W jednym z okręgów na Syberii osiedle, którego wszyscy mieszkańcy pójdą na wybory, dostanie w prezencie... blok z 24 mieszkaniami.

d1r909h
d1r909h

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/rosjanie-wybieraja-dume-6038692579447937g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/rosjanie-wybieraja-dume-6038692579447937g )
Rosjanie wybierają Dumę

Zdecydowanym faworytem wyborów jest partia Jedna Rosja, z której listy o mandat deputowanego ubiega się prezydent Władimir Putin. Otwarta pozostaje tylko skala zwycięstwa putinowskiej partii i frekwencja, przy której zostanie ono odniesione.

d1r909h

Sondaże przedwyborcze dają Jednej Rosji od 62 do 67% głosów. Partia ta swoją kampanię wyborczą oparła na tezie, że głosowanie faktycznie jest plebiscytem poparcia dla prezydenta.

Dlatego Kremlowi zależy, aby wynik Jednej Rosji nie był gorszy niż rezultat samego Putina w wyborach prezydenckich w 2004 roku, kiedy przy frekwencji 64% uzyskał on 71,3% głosów.

Temu celowi podporządkowano wszystko. Władze poszczególnych miast i regionów prześcigały się w pomysłach, jak zachęcić wyborców, by przyszli głosować. W Moskwie na każdego młodego moskwianina, który po raz pierwszy brał udział w wyborach, czekał prezent.

Przewodnicząca komisji wyborczej nr 2093 przy Prospekcie Lenina 43a Nina Jewtiejewa była wyraźnie zażenowana, gdy zapytano ją, co u niej przygotowano dla młodych wyborców. W końcu pokazała reklamówkę, w której były gadżety dzielnicy Gagarinskiej - notes, długopis, breloczek i znaczek. Drobiazgi. Chodzi przecież o symbol - podkreśliła Jewtiejewa.

d1r909h

Dla pozostałych wyborców - uprawnionych do głosowania w tym obwodzie jest 2707 osób - otwarto bufet z kawą, herbatą, sokami, ciastkami, słodyczami i owocami. Ceny nie były przesadnie niskie.

W innych miastach wyborców kuszono darmowym strzyżeniem, bezpłatnymi badaniami lekarskimi, biletami na imprezy sportowe, kartami wstępu na dyskoteki, abonamentami do fitness-klubów i degustacjami różnych produktów.

W Nowosybirsku zorganizowano festyn, podczas którego rozlosowano samochód osobowy, laptop i telewizor.

d1r909h

Natomiast w Kraju Krasnodarskim młodzi wyborcy mogli wziąć udział w losowaniu m.in. notebooków, skuterów i rowerów. W największych miastach - Krasnodarze, Soczi i Noworosyjsku - odbyły się koncerty z udziałem gwiazd rosyjskiej estrady.

Największa atrakcja czekała jednak wyborców z ośmiu osiedli w okręgu Chanty-Mansyjskim na Syberii. Osiedle, którego wszyscy mieszkańcy pójdą na wybory, dostanie w prezencie blok z 24 mieszkaniami. Budowa domu ma ruszyć już w styczniu.

By żaden głos się nie zmarnował, lokale wyborcze otwarto także na dworcach kolejowych i w portach lotniczych. W niektórych regionach - na przykład w obwodzie swierdłowskim na Uralu - głosować można było nawet w centrach handlowych i supermarketach. W Moskwie nie zapomniano też o "bomżach", czyli osobach bez stałego miejsca zamieszkania, które mogły oddać głos m.in. na Poczcie Głównej.

d1r909h

Te wszystkie starania odniosły skutek. Centralna Komisja Wyborcza (CKW) podała, że do 12.00 czasu moskiewskiego (10.00 czasu polskiego) głos oddało 12,6% uprawnionych. Dla porównania - w poprzednich wyborach parlamentarnych, w 2003 roku, frekwencja o tej porze wynosiła tylko 6%.

O wyższej frekwencji niż w 2003 roku, mówiła też przewodnicząca komisji wyborczej nr 2093 w Moskwie. Aktywność jest wyraźnie większa. Przychodzą i starzy i młodzi - zauważyła Jewtiejewa.

Każdy powinien spełnić swój obowiązek. Bez względu na sympatie polityczne. Jeśli ma się na sercu dobro kraju, to trzeba wziąć udział w wyborach - powiedział starszy mężczyzna, wychodząc z lokalu wyborczego. Zagłosowaliśmy, by potem nie mieć wyrzutów sumienia - dodała jego żona.

Wyborcy z Prospektu Lenina nie chcieli zdradzać, na kogo głosowali. Jednak na pewno nie wszyscy poparli Jedną Rosję. Dostaję 5 tys. rubli emerytury (207 dolarów). Jak za to wyżyć? Czy można wierzyć deputowanym? Sami ociekają złotem, a nas mają w nosie - skarżyła się starsza kobieta. Nie przyjść, znaczy pogodzić się ze złem - wtórował jej młody mężczyzna.

d1r909h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r909h
Więcej tematów