Blix: w rozmowach z Irakiem są postępy
Szef grupy ONZ-owskich inspektorów rozbrojeniowych Hans Blix powiedział w niedzielę, że w rozmowach z Irakijczykami poczynione zostały postępy. Blix wraz z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohamedem El-Baradei przebywa w Bagdadzie, gdzie przybył, by wezwać władze Iraku do pełniejszej współpracy i przedstawienia dowodów na zniszczenie broni, w celu uniknięcia wojny. Szczegóły negocjacji na razie nie są znane.
Kilka godzin po wylądowaniu w Iraku Blix i El-Baradei rozpoczęli w ministerstwie spraw zagranicznych rozmowy z naukowym doradcą prezydenta Saddama Husajna, Amirem al-Saadim i generałem Hussamem Mohammadem Aminem, szef irackiego Narodowego Dyrektoriatu Monitoringu.
Wcześniej Blix wyraził obawę, że Irak ukrywa informacje o swym uzbrojeniu. Odniósł się do dokumentów znalezionych przez inspektorów w domu jednego z irackich naukowców w Bagdadzie i powiedział, że pozostała część dokumentacji mogła zostać ukryta.
Szef inspektorów rozbrojeniowych podkreślił, że wykryta dokumentacja powinna była zostać przekazana przez Irak ONZ. Dodał, że wykryte dokumenty nie są dowodem, iż Irak dysponuje bronią masowej zagłady, ale fakt ich znalezienia świadczy o tym, że Irak nie wszystko ujawnił i to jest niepokojące.
Blix podkreślił, że kwestia uniknięcia wojny zależy od Iraku. "Uważamy, że prowadzony proces inspekcji jest pokojową alternatywą dla wojny i wymaga bardzo aktywnej irackiej współpracy" - powiedział.
Z kolei rzeczniczka El-Baradeia, Melissa Fleming, stwierdziła, że inspektorzy oczekują, iż Irak udowodni zniszczenie broni masowego rażenia. "Samo otwarcie drzwi nie wystarczy" - dodała.
Dwudniowa wizyta Blixa i El-Baradeia będzie miała decydujący wpływ na ostateczny kształt raportu, jaki mają przedstawić Radzie Bezpieczeństwa 27 stycznia. Dokument ten będzie podstawą do ewentualnej decyzji Stanów Zjednoczonych o uderzeniu na Irak, jeśli zostanie udowodnione, iż Bagdad narusza rezolucję Rady Bezpieczeństwa.
W czasie niedzielnych rozmów amerykańskie i brytyjskie samoloty zaatakowały osiem instalacji komunikacyjnych, używanych przez iracką obronę przeciwlotniczą na południu kraju. (jask)