Trwa ładowanie...
d3d5ul6

Błaszczak: interwencja straży granicznej UE nie powinna być narzucana. "Pogląd polskiego rządu zwycięża"

• Szef MSW: trzeba pomagać, ale, gdy państwo-gospodarz sobie tego życzy
• Błaszczak brał udział w spotkaniu na temat unijnej straży granicznej
• Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE dyskutowali w Amsterdamie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Błaszczak: interwencja straży granicznej UE nie powinna być narzucana. "Pogląd polskiego rządu zwycięża"
(WP)
d3d5ul6

Większość państw UE uważa, że planowana europejska straż graniczna i przybrzeżna nie powinna interweniować na problematycznym odcinku granicy unijnej bez zgody państwa przyjmującego - poinformował szef MSW Mariusz Błaszczak.

Plany powołania europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej były jednym z tematów poniedziałkowego spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Amsterdamie.

- Bardzo się cieszę z tego, że pogląd rządu polskiego mówiący o tym, iż wbrew woli państwa członkowskiego straż przybrzeżna UE nie może się pojawić na jego terenie, zwycięża. Mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że większość podzielała stanowisko polskie, że oczywiście trzeba pomagać, ale wyłącznie wtedy, gdy państwo-gospodarz sobie tego życzy, a nie w sytuacji, w której tego życzenia nie ma - powiedział Błaszczak dziennikarzom.

Grudniowa propozycja Komisji Europejskiej zakłada, że w sytuacjach zagrożenia dla funkcjonowania strefy Schengen straż mogłaby być rozmieszczana nawet bez zgody państwa przyjmującego.

d3d5ul6

Podziel się opinią

Share
d3d5ul6
d3d5ul6
Więcej tematów