Blaski demokratycznej jawności

Ponad 90% Polaków chce, aby majątki najwyższych urzędników były jawne, a kłamstwo w oświadczeniu majątkowym karane czasowym zakazem pełnienia funkcji publicznych - wynika z najnowszego sondażu "Rzeczpospolitej".

18.08.2003 | aktual.: 18.08.2003 06:18

Politycy mają też inne pomysły: utworzenie pełnomocnika do walki z korupcją, prowokacja polityczna - to tylko niektóre z nich, podkreśla dziennik.

Zdaniem publicysty Bronisława Wildsteina, z sondażu gazety wnosić można, że ogół obywateli lepiej rozumie, na czym polegają zasady demokracji, niż ich reprezentanci, profesjonalni politycy, którzy powinni stać na straży owych zasad.

Walka o ujawnianie majątków najwyższych urzędników jest elementem walki o jawność, jaka toczy się w Polsce od początku istnienia III RP, kraju, w którym tabu "tajemnicy państwowej" jest ewenementem w państwach demokratycznych, a ochrona "prywatności" urzędników uniemożliwia orientację w pracy urzędów - pisze Wildstein. Nigdzie tak dobrze jak pod osłoną tajemnicy nie kwitną korupcja i wszelkiego typu patologie. Mogliśmy się o tym przekonać na własnej skórze - podkreśla publicysta.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)