ŚwiatBlack Friday 2020. Uwaga na oszustów. Jak kupować, żeby nie żałować

Black Friday 2020. Uwaga na oszustów. Jak kupować, żeby nie żałować

Black Friday 2020 zbliża się wielkimi krokami. Kiedy wypada Black Friday 2020? Klienci, którzy chcą zapolować na promocje muszą tego dnia uważać na potencjalne oszustwa.

Black Friday 2020. Uwaga na oszustwa
Black Friday 2020. Uwaga na oszustwa
Źródło zdjęć: © Pixabay
Łukasz Witczyk

Black Friday 2020. Jak kupować, by nie żałować

Black Friday 2020 w tym roku wypada 27 listopada. To święto nie tylko każdego zakupoholika, ale także dzień, gdy podczas zakupów możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Większość sklepów podczas Black Friday kusi amatorów wyprzedaży i okazji. Podczas zakupowego szaleństwa warto jednak zachować czujność i uważać na naciągaczy.

W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, jeszcze więcej z nas zakupy (w tym świąteczne) zrobi w internecie. Sprzedawcy to wiedzą i na każdym kroku kuszą rabatami i niepowtarzalnymi okazjami. Podpowiadamy jak kupować online, żeby nie żałować.

Black Friday 2020. Jak uniknąć oszustwa?

Korzystając dziś z internetu trudno nie zauważyć pojawiających się wszędzie reklam. Jak kupować online, żeby to były naprawdę udane zakupy?

Po pierwsze - zawsze sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy. Pomogą nam w tym opinie na portalach aukcyjnych, forach i w komentarzach. Dane, takie jak e-mail, numer telefonu lub numer skrzynki pocztowej nie wystarczą, aby uznać przedsiębiorcę za zaufanego. Na plus może działać możliwość odbioru osobistego towaru – jeśli sprzedający podaje swój adres to znak, że nie ma nic do ukrycia. Przed dokonaniem zakupów, warto zadzwonić pod podany na stronie numer telefonu. Jeśli nie możecie go znaleźć, powinna Wam się zapalić czerwona lampka.

Kolejna rada: dokładnie sprawdzajcie adresy stron, na których robicie zakupy. Nieuczciwi sprzedawcy próbują często podszyć się pod znane sklepy, dlatego upewnijcie się, że w internetowym adresie portalu nie ma literówki.

Black Friday 2020. Uwaga na nieuczciwych sprzedawców

- Jeśli zdecydujemy się na płatność online, poza sprawdzeniem wiarygodności sprzedawcy, warto pamiętać również o tym, aby na bieżąco weryfikować czy strona internetowa, za pośrednictwem której dokonujemy transakcji, jest odpowiednio zabezpieczona - mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Wielu z nas jest przekonanych, że w takiej sytuacji wystarczy się upewnić, czy w pasku adresowym wyświetla się zielona kłódka. Niestety, to już nie wystarczy. Przestępcy stają się coraz bardziej zuchwali, wykorzystują certyfikaty i podpisują nimi swoje sfałszowane witryny.

Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie certyfikatu dla domeny nie stanowi gwarancji uczciwości jej abonenta wobec użytkowników.

- Płacąc za zakupy zwracajmy uwagę na to, czy transakcje są realizowane przez znanego operatora płatności. Login i hasło powinniśmy wpisywać dopiero wtedy, gdy jesteśmy pewni, że wszystko jest w porządku. Czujność należy zachować do ostatniej chwili. Przed zatwierdzeniem przelewu jednorazowym kodem, który dostajemy w SMS, należy sprawdzić, czy numer konta odbiorcy zgadza się z tym w wiadomości – radzi minister Marek Zagórski.

Jarosław Kaczyński się doigrał. Cezary Tomczyk: dziś zawiadomienie do prokuratury

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)