Trwa ładowanie...

Bitwa pod Grunwaldem. Co wydarzyło się 15 lipca 1410 roku?

Bitwa pod Grunwaldem rozegrała się 610 lat temu. Starły się w niej wojska polko-litewskie z rycerstwem krzyżackim, wspieranym przez rycerzy z Zachodniej Europy.

Bitwa pod Grunwaldem 15 lipca 1410Bitwa pod Grunwaldem 15 lipca 1410Źródło: Getty Images
d2ms07o
d2ms07o

Bitwa pod Grunwaldem - jedna z największych bitew w średniowieczu

Bitwa pod Grunwaldem to jedna z największych bitew w dziejach średniowiecznej Europy. Krwawy bój stoczono 15 lipca 1410 roku.

Na polach Grunwaldu z jednej strony stanęły połączone siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, z drugiej - wojska Zakonu Krzyżackiego, którego wsparło zachodnioeuropejskie rycerstwo. Naczelne dowództwo objęli król Władysław Jagiełło i książę Witold, a po stronie krzyżackiej - Urlich von Jungingen.

15 lipca 1410, około 8:00 rano, wojska polsko-litewskie stanęły u południowego wybrzeża jeziora Łubień. Krzyżacy nadchodzili od zachodu.

Bitwa pod Grunwaldem - dwa miecze

"Wielki mistrz czekał 4 godziny, aż sprzymierzeni przystąpią do bitwy. W tym czasie Jagiełło wysłuchał kolejnych mszy, dokonał pasowania na rycerzy, wydał dyspozycje do bitwy, a nawet zadbał o rozstawienie wart z zapasowymi końmi, na wypadek konieczności odwrotu. Krzyżacy nie zdecydowali się na atak. Nie widząc przeciwnika, bali się zasadzki. Oba wojska rozdzielała licząca około 5 km, pagórkowata przestrzeń. Przez środek pól grunwaldzkich płynął, nieistniejący już dziś Wielki Strumień" - przypomina Muzeum Historii Polski.

d2ms07o

Wielki Mistrz Krzyżacki - przed bitwą pod Grunwaldem - przysłał do króla Władysława Jagiełły i księcia Witolda dwóch heroldów. Ci, wręczając im dwa miecze, zadeklarowali gotowość, by cofnąć się, robiąć pole Polakom i Litwinom. "Wielki mistrz pruski Ulryk śle tobie i twojemu bratu przez nas, swoich heroldów, te dwa miecze w pomoc do zbliżającej się walki, abyś przy tej pomocy i orężu nie tak gnuśnie i z większą, niżeli okazujesz odwagą, wystąpił do bitwy; a iżbyś się nie chował w tych gajach i zaroślach, ale na otwartym polu wyszedł walczyć” - mówili heroldzi. Władysław Jagiełło wziął miecze, ale poselstwo przyjął mimo uszu.

Bitwa pod Grunwaldem - siły po obu stronach

Jaka była liczebność wojsk pod Grunwaldem?

  • Polacy i Litwini: ponad 30 tys. jazdy, 2 tys. piechoty.
  • Krzyżacy: 16 tys. jazdy, 5 tys. piechoty i 5 tys. czeladzi.

Bitwa pod Grunwaldem złamała potęgę Krzyżaków w Europie. Nigdy więcej nie zagrozili oni już Polsce i Litwie. Potwierdziła też znaczenie unii Polski z LItwą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ms07o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ms07o
Więcej tematów